‘Yeşil hat’ ile Rusya’da gümrük sıkıntıları aşılmaya başlandı‘Yeşil hat’ ile Rusya’da gümrük sıkıntıları aşılmaya başlandı

Taylan BÜYÜKŞAHİN İSTANBUL – Türkiye ile Rusya arasında dönem dönem yaşanan gümrük  sıkıntıları, Türk iş insanlarının bu ülkeye ticaret yapması konusunda çekincede kalmasına neden olabiliyor. Bu sıkıntıların önüne geçmek, karşılıklı ticareti artırmak ve kayıt altına almak isteyen iki ülke yetkilileri de Rusya ve Finlandiya arasındaki ‘yeşil hat’ benzeri bir oluşuma imza attılar. Basitleştirilmiş Gümrük Hattı isimli proje ile Türk firmaları, Türkiye’de gümrük işlerini yaparak Rusya’da gümrüğe girmiyorlar, sadece evraklarını göstererek geçiş yapıyorlar. Basitleştirilmiş Gümrük Hattı’nda Türkiye’de yetkili tek firmanın kendileri olduğunu belirten Favor Trans Genel Müdürü Tamer Dinçşahin, bu hattın Rusya’ya ihracat konusunda çok faydalı olduğunu vurguladı.
 
İhracatçıların artık farklı gözlüklerle Rusya’ya bakması gerektiğini ifade eden Dinçşahin, şunları söyledi: “Artık kısa sürelerde kazanç ya da ihracat  bakış açılarını değiştirip, sürdürülebilir ihracat nasıl yapılacağına bakmaları lazım. Rusya ile düzenli ticaret yaparsanız, Rusya’da kurala uyarsanız Rusya’da gelecek var. Dünyanın hiçbir tarafından bu kadar büyük bir gelir ve bu kadar büyük bir talep yok. Bu kadar büyük bir coğrafya da yok. Ve çok yakınsınız. Lojistik süreçlerinizle rekabet edecek kimseniz de yok. Biten Avrupa ekonomisiyle, Ortadoğu’daki karışıklıkla uğraşacaklarına önlerinde farklı bir coğrafya var, bu coğrafyaya ihracat yapmasında güvenli kanallar var. Bu kanallara bakarak Rusya ile iş yapsınlar. Çünkü Rusya bugün 1 ise, yarın 11 olacak. Çok büyük bir ekonomisi var.”
 
Danışmanlık veriyor
 
Kendileriyle birlikte hareket eden firmalara bir nevi danışmanlık hizmeti de verdiklerini dile getiren Dinçşahin, “Rusya’daki bilgilerimizden dolayı firmaların Rusya’da yapılanmaları konusunda da yardım ediyoruz. Mağaza açmasından tutun, mağazalara yerleştireceği ürüne, kurumsal yapısına kadar her şeyi gösteriyoruz” dedi.
Rusya’nın artık eski Rusya olmadığını belirten Dinçşahin, Rusya’da kuralına göre oynayanların iş yapabileceğini, Rusya’nın bu iradeyi ortaya koyduğunu aktardı. Rusya’nın özellikle bavul ticaretinden kaynaklanan kayıt dışı ithalat vergi kayıplarının önüne geçmek istediğini anlatan Dinçşahin, “Kayıt dışı gelirleri, bavul ticaretini kayıt altına alarak hem Türk hem de Rus ekonomisine katkı sağlıyoruz. Bu süreçte kayıtlı ihracat yapan firmaları finansman olarak da desteklemek lazım.
Türk EximBank ile Rus SberBank 1 milyar dolarlık destek anlaşmasına vardılar. Bu para, Türkiye’den Rusya’ya yapılacak dış ticarette kullanılacak” şeklinde konuştu.
 
Kuruldukları 2012 Mayıs ayından yıl sonuna kadar 200 milyon dolarlık işlem yaptıklarını dile getiren Dinçşahin, “Ancak bu başlangıç ve tanıtımdı. Bu yılki hedefimiz 1.5 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşmak. Aylık 500-700 arasında TIR, yeşil hattı kullanıyor. Gıda ihracatı ile ilgili Antalya, İzmir, Mersin ve Bursa bölgelerinde çalışıyoruz. Rusya’da da yeşil hata uygun bir limanın altyapı çalışmaları devam ediyor” dedi.