Türkiye – Arnavutluk STA’sında Menşeli Ürünler Kavramına Yapılan Atıflar ve PAAMK Bölgesel Konvansiyonu Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  Türkiye – Arnavutluk STA’sında Menşeli Ürünler Kavramına Yapılan Atıflar ve PAAMK Bölgesel Konvansiyonu Hk.

Duyuru Özeti:

PAAMK ülkeleri ile Batı Balkan ülkeleri arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmalarının çok taraflı bir sözleşme ile tek bir sözleşme kapsamına alınması/tek bir hukuki metinle değiştirilmesi çalışmaları çerçevesinde bir Bölgesel Konvansiyon metni oluşturulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Arasında Serbest Ticaret Anlaşmasına Ek ‘Menşeli Ürünler’ Kavramının Tanımı ve İdari İşbirliği Yöntemlerine İlişkin Protokol II’yi Değiştiren 1/2020 Sayılı Kararın Onaylanması ilişkin Karar yayımlanmıştır.

   —   Türkiye – Arnavutluk STA’sının uygulanmasında; Pan-Avrupa Akdeniz tercihli menşe kurallarına dair Bölgesel Konvansiyon’un Lahika I’i ve uygun olduğu hallerde Lahika II’sinin ilgili hükümleri geçerli olacaktır.

   —   Konvansiyon’un Lahika I’i ve Lahika II’sinin ilgili hükümlerinde “ilgili anlaşmaya” yapılan atıflar, Türkiye-Arnavutluk STA’sı anlamına gelecek şekilde yorumlanacaktır.

Söz konusu düzenleme ile; mevcut Serbest Ticaret Anlaşmasında yer alan Menşe Protokollerinin yerine Bölgesel Konvansiyonun hükümlerinin uygulanmasına dair değişiklik yapılmıştır.

Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz