Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nde Plaket Töreni( Kaçakçılık suçlarını önlemek, izlemek, araştırmakla görevli teşkilata ödül)
Ana faaliyet konusu olarak, kaçakçılık suçlarını önlemek, izlemek, araştırmak ve soruşturmakla görevli yegane teşkilat olan Gümrük Muhafaza İdareleri, görev alanı kapsamında son dönemdeki yapılanmasına paralel biçimde kaçakçılık suçlarının önlenmesinde etkinliğini arttırmış, gerçekleştirilen operasyonlarla birlikte  suç ekonomisinden elde edilen kayıt dışı gelirin önlenmesi, ulusal güvenlik, kamu düzeni ve sağlığını tehdit eden boyuttaki olaylara  müdahale edilmesi yönündeki çalışmalarımız devam etmektedir.
Türkiye’nin jeostratejik, jeopolitik ve jeoekonomik konumu nedeniyle, özellikle son dönemde bölge ülkelerinde yaşanan istikrarsızlıklarla bağıntılı biçimde çeşitli tür ve özelliklerdeki kaçakçılık olaylarında artış yaşanmakla birlikte, bu bağlamda Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından bölgenin risk haritası çıkarıldı, kararlı ve titiz çalışmalarla birçok kaçak eşyaya el konuldu.
Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personeli tarafından emtia, akaryakıt, uyuşturucu, gıda maddeleri, ilaç ve cinsel sağlık ürünleri ile tütün ve tütün mamülleri kaçakçılığına yönelik operasyonlarda 2011, 2012 ve 2013 yılının ilk yarısı dahil olmak üzere suç ekonomisine ağır darbe indirildi. Kaçakçılığa dayalı illegal sektörlerde faaliyet gösteren bireylerin ve şirketlerin düzenli denetimler ve adli operasyonlar sonucunda suçtan kaynaklanan gelirleri engellendi. Bu bağlamda, ülkemizin yatırım ortamını tehdit eden faaliyetlerin önlenmesinde Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğümüz personelinin,  işyerleri, akaryakıt istasyonları, yolcu beraberi getirilen eşya ile uyuşturucu ve uyarıcı maddelere yönelik olarak gerçekleştirdikleri operasyonlarda detayları aşağıda sunulan miktar ve değerde yakalamalara imza atıldı:
1- Tütün ve tütün mamülleri (puro, sigara, sigarillo, nargile tütünü ile açık kıyılmış tütün) kaçakçılığına yönelik operasyonlarda;

 

  • İşyerlerinde; 550 Bin TL
  • Esenboğa Havalimanında ise; 131 Bin TL değerinde puro, sigara, makaron, sigarillo ve tütün cinsi ürün ele geçirilmiştir.
2- Gıda ve İlaç Sektöründe faaliyet gösteren firmalara yapılan operasyonlarda;
  • İşyerlerinde; yaklaşık 37 Bin TL değerinde ilaç ve gıda takviyeleri
  • Toplamda 7 Bin 200 kg ve 144 Bin TL değerinde buffalo eti,
  • Çeşitli operasyonlarda 13 Bin TL değerindeki çay
  • Esenboğa Havalimanı’nda ise, vitamin hapı, tablet, toz ve sıvı ilaç ile protein tozu v.b. ürünlerden toplamda 27 Bin 444 kapsül, 2 Bin 39 paket, 4 Bin 884 ml kaçak ürün ele geçirilmiştir.

3- Uyarıcı ve uyuşturucu madde operasyonlarında; ülkemizde yeni duyulan ve Bakanlar Kurulu kararı ile uyuşturucu madde kapsamına alınan psilocin etken maddesi içeren magic mushroom (sihirli mantar) cinsi üründen toplamda15 olayda 21 adet kit biçiminde magic mushroom (sihirli mantar); 996 gr DMT (Dimetiltriptamin) 33 Bin 265 TL değerinde ürün ele geçirilmiştir. Ayrıca, Esenboğa Havalimanı’nda 2012 yılının son çeyreğinden günümüze kadar yapılan çalışmalarla 1 Milyon 280 Bin TL değerinde 194 gr. Amfetamin, 1014 gr. Afyon Sakızı, 1068 gr. Kokain, 8640 gr. Mariuhana yakalandı. Uyuşturucu ve uyarıcı maddelere yönelik mücadele için yeniden risk kriterleri ve bölgelerinin tanımlanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.
4- Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede koordinatörlük görevini yerine getirmesine paralel bölge genelindeki 2000’e yakın akaryakıt istasyonunda yapılan rutin denetimler devam etmekle birlikte, gerçekleştirilen operasyonlarda toplamda 171.445 litre ve 430 Bin 900 TL değerinde kaçak akaryakıt ve türevlerine el konuldu.
5- Çeşitli tarih ve zamanlarda gerçekleştirilen operasyonlarda ithalatında usulsüzlükler tespit edilerek el konulan ve mülkiyeti kamuya geçirilen 512 Bin 111 TL değerinde 18 adet otomobil yakalandı.
6- Özellikle Esenboğa Havalimanı’nda yolcu beraberi eşyaya yönelik yapılan denetimlerde gümrük ambarına alınan alkollü içeceklere ek olarak, piyasa değeri yaklaşık 1 Milyon TL olan 1061 şişe alkollü içecek  ele geçirildi ve sorumluları hakkında adli işlem yapıldı.
Sonuç olarak, başta adli kolluk görevi yürüten personelimiz olmak üzere tüm personelimizin ilkeli, gayretli, özverili ve titiz çalışmaları sonucunda, saç köpüğü-parfümden, kese-manikür eldivenine, tesbihten, çakmak-saat-fotoğraf makinesi ve kameraya, elektronik sigaradan, giyim eşyası ve takıya kadar birçok operasyona imza atan Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelimiz toplamda yaklaşık 6 Milyon 31 Bin 110 TL’lik ürüne el koymuş, kayıt dışı ekonomiyi önlemenin yanında suç ekonomisi ile yurtdışına parasal aktarımı engellemiş, yasal ticaret yürüten tüccar, esnaf ve zanaatkârın zararlarını önleyici ve destekleyici görevini yerine getirmiştir.
Tüm bu değerlendirmeler çerçevesinde, özverili ve gayretli çalışmalarından dolayı Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personeli Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mustafa IŞIK tarafından plaketle ödüllendirildi.