Mobilya, Yumurta ve Balık Cinsi Ürünlerin KDV Oranlarında İndirim Yapılması Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR:  Muhtelif
 

Konu: Mobilya, Yumurta ve Balık Cinsi Ürünlerin KDV Oranlarında İndirim Yapılması Hk.

Duyuru Özeti:

2018 yılında yapılan bir düzenleme ile 94. Fasıl altında sınıflandırılan bazı mobilyalarda KDV oranı geçici olarak %18’den, %8’e indirilmiş, söz konusu indirimler önce  31.03.2019’a kadar, sonrasında 30.06.2019’a kadar tekrar uzatılmıştı. Ancak, söz konusu ürünleri için 30.06.2019 tarihinden bu yana KDV %18 olarak uygulanmaktaydı.

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin 2007/13033 sayılı Karar’ın eki (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, KDV % 8 olarak uygulanmaktadır.

94. Fasıl altında sınıflandırılan bazı mobilyalar söz konusu Kararın eki (II) sayılı listeye eklenmek suretiyle, KDV oranı kalıcı olarak  %18’den, %8’e indirilmiştir.
 

Öte yandan, “tavuk yumurtası” ibaresi ile “toptancı halleri ve su ürünleri toptan satış yerlerinde faaliyette bulunanlara yapılan balık teslimleri ile bu malların bunlar tarafından gerçek usule tabi katma değer vergisi mükelleflerine teslimi,” ibaresi (I) sayılı listenin ilgili fıkralarına eklenmek suretiyle KDV oranları % 1 olarak belirlenmiştir.

Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ. 

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net