Kuzey Makedonya Menşeli/Çıkışlı “5603.14 ve 3921.13” GTP’li Ürünler İçin Damping  Önlemlerin Etkisiz Kılınmasına Karşı Soruşturma Açılması Hk.

İLGİLİ SEKTÖR:  Tekstil/Deri

Konu:  Kuzey Makedonya Menşeli/Çıkışlı “5603.14 ve 3921.13” GTP’li Ürünler İçin Damping  Önlemlerin Etkisiz Kılınmasına Karşı Soruşturma Açılması Hk.

Duyuru Özeti:

Çin menşeli “koagüle suni deri” olarak da bilinen 5603.14* GTP’i altında yer alan “Yalnız, poliüretanla kaplanmış, sıvanmış veya lamine edilmiş dokumaya elverişli suni ve sentetik liflerden m2 ağırlığı 150 gr’ı geçen dokunmamış mensucat” ve 3921.13* GTP’i altında yer alan “Yalnız, dokumaya elverişli maddelerden mesnedi bulunan, m2 ağırlığı 150 gr’ı geçen deri taklitleri” tanımlı ürünlere 1,9 ABD Doları/KG dampinge karşı önlem uygulanmaktadır.

Mevcut önlemlerin, Kuzey Makedonya menşeli/çıkışlı ithalat yoluyla etkisiz kılındığına yönelik re’sen yapılan değerlendirmeler üzerine, Bakanlık tarafından bir inceleme başlatılmış ve elde edilen bulgular neticesinde; Kuzey Makedonya menşeli/çıkışlı eşya için önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturma açılmasına karar verilmiştir.

Bunun yanı sıra;  Kuzey Makedonya menşeli/çıkışlı eşyalar için ilgili mevzuatlar dahilinde ÇHC menşeli ithalatta uygulanan dampinge karşı önlemlerle aynı şekil ve oranlarda teminata bağlanmasına karar verilmiştir.

 
GTPEşya TanımıMenşe ÜlkesiDampinge Karşı Önlem
(ABD Doları/Kg)
5603.14Yalnız, poliüretanla kaplanmış, sıvanmış veya lamine edilmiş dokumaya elverişli suni ve sentetik liflerden m2 ağırlığı 150 gr’ı geçen dokunmamış mensucatÇin1,9 ABD Doları/Kg
3921.13Yalnız, dokumaya elverişli maddelerden mesnedi bulunan, m2 ağırlığı 150 gr’ı geçen deri taklitleri

Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]