Koronavirüs Sebebiyle Sınır Kapılarında Alınan Önlemler Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR: Genel
 

Konu:  Koronavirüs Sebebiyle Sınır Kapılarında Alınan Önlemler Hk.

Duyuru Özeti:

Ülkemize komşu ülkelerdeki vakalar sebebiyle koronavirüse karşı önlemler alınmakta ve bu durum sınır kapılarının tek taraflı veya karşılıklı olarak kapatılması şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Bilindiği üzere İran sınırı 23 Şubat 2020 tarihinde karşılıklı olarak kapatılmıştı.

Gerek Sağlık Bakanlığı’nın, gerekse de Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sayfalarında herhangi bir duyuru paylaşılmamış olsa da Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin Sağlık Bakanlığından edindiği bilgiye göre; Türkiye ile Irak arasındaki sınır kapıları da COVID-19 yani Yeni Koronavirüs hastalığına karşı alınan tedbirler kapsamında ikinci bir emre kadar kapatılmıştır.

Buna göre;


  • Irak’a açılan gümrük kapılarımızdan, sadece daha önce çıkış yapmış Türk vatandaşlarımızın ve araçlarının girişine izin verilecek, bunların girişleri Sağlık Bakanlığının kapılarımızda almış olduğu önlemlerle eşgüdümlü olarak gerçekleştirilecektir.
  • Irak’a açılan gümrük kapılarımızdan sadece Irak veya üçüncü ülke vatandaşlarının çıkışlarına izin verilecek, dönüşlerinde girişlerine izin verilmeyeceği kendilerine bildirilecektir. 
  • Irak’a açılan gümrük kapılarımızdan Türk vatandaşlarının çıkışlarına izin verilmeyecektir.
  • Irak’a açılan gümrük kapılarımızdan tıbbi malzeme veya insani yardım malzemesi taşıyan Türk vatandaşları ve araçlarının işlemleri sınırda konteyner değişimi suretiyle yapılacaktır. Bahse konu malzeme taşıyan Irak veya üçüncü ülke vatandaşlarının ve araçlarının çıkışlarına kendilerine geri dönüşlerinde izin verilmeyeceğinin bildirilmesi suretiyle izin verilecektir. 
Konuya ilişkin olarak Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından aşağıdaki görsel paylaşılmıştır.

 
Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net