Kırgızistan Gümrük Personeli Eğitim MerkezimizdeKırgızistan Gümrük Personeli Eğitim Merkezimizde

Kırgız Gümrük personeli, farklı konularda bilgi ve eğitim almak için ülkemize geldi. Bakanlığımız Eğitim Dairesi Başkanlığı’nda başlayan eğitim programı öncesi Kırgız Gümrük İdaresi Müsteşarı Zamirbek Malabekov ile görüşen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Malabekov’a Gümrük ve Ticaret Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının idari yapısı ve işleyişi hakkında bilgi verdi.

Kırgız Gümrük İdaresi ile gerçekleşen bu eğitim programının önemine vurgu yapan Yücel, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha ileri taşınması gerektiğini söyledi.

2012’de Kırgızistan’da yapılan toplantıda iki ülke gümrük idarelerinin işbirliğine ve karşılıklı bilgi alış-verişine ilişkin kararlar alındığını, bu eğitim programının da alınan bu kararların bir sonucu olduğunu ifade eden Müsteşar yardımcısı Yücel, talep gelmesi halinde eğitim faaliyetlerinin devam etmesi için gereken şartların oluşturulacağını ve talep edilen konularda Kırgız Gümrük personelinin eğitimi noktasında gereken özverinin gösterileceğini dile getirdi.


Türk Gümrük İdaresi’nin asrı aşkın bir maziye sahip, köklü ve tecrübeli bir kurum olduğunun altını çizen Yücel, tecrübe, bilgi paylaşımı noktasında Kırgızistan’a her daim destek olunacağını söyledi. Kırgızistan’ın Gümrük Birliği üyesi olması hasebiyle Kırgız Gümrük İdaresi Müsteşarı Malabekov’u tebrik eden Müsteşar yardımcısı İsmail Yücel, Türk Dili konuşan ülkelerle yapılacak olan Gümrük İdare ve İşbirliğinin büyük bir öneme sahip olduğuna vurgu yaptı. Kırgız Heyeti’ne ev sahipliği yapmaktan büyük bir gurur duyduğunu ifade eden Eğitim Dairesi Başkanı Önder Uysal, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın değişik pozisyonlarında görev yapan personeline verilen eğitimler hakkında bilgi verdi. Düzenlene eğitim programının en verimli şekilde geçmesi için tüm hazırlıkların büyük bir titizlikle tamamlandığını ifade enen Uysal, iki ülke arasındaki ilişkinin bu eğitim programıyla sınırlı kalmayacağını, karşıklı işbirliğinin ve iletişimin artırılması gerektiğini ve bu yönde yapılması planlanan çalışmaların olduğunu ifade etti.

Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Eğitim Dairesi Başkanı Önder Uysal, Kırgızıstan Gümrük Müsteşarı Zamirbek Malabekov ve iki taraftan mesleki uzmanların katıldığı toplantı sonrasında Kırgız heyetine eğitim merkezi gezdirildi.

20 bin m2 arazi üzerinde 5 bin m2 kapalı alana sahip olarak yapılan ve birçok imkana sahip eğitim merkezini tanıtan Eğitim Dairesi Başkanı Uysal, eğitim merkeziyle ilgili bilgi verdi. Türkiye’de, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın misafiri olmaktan büyük bir gurur duyduğunu dile getiren Malabekov, sovyet dönemi sonrası ülkelerindeki devlet kurumlarının yapısal ve yönetim anlamında değiştiğini, Kırgız Gümrük İdaresi’nin de bu değişime ayak uydurma anlamında çalışmalar yaptığını dile getirdi. Bu bağlamda Türk Gümrük İdaresi’nin kendileri için örnek teşkil ettiğini söyleyen Zamirbek Malabekov, Kırgızistan’da temmuz ayında açılması planlanan eğitim merkezinin açışıl merasiminde Türk Gümrük İdaresi temsilcilerini de görmekten büyük gurur duyacaklarını ifade etti.