İtalya’nın istikrar programı gecikebilirİtalya’da hükümet kurulamamasının, istikrar programının açıklanmasını geciktirebileceği düşünülüyor.

BRÜKSEL – İtalya’da hükümet kurulmasının gecikmesi halinde, Avrupalı yetkililere Nisan sonunda sunulması gereken yıllık reform ve mali konsolidasyon programının da gecikebileceği bildirildi.

İtalya’da 24-25 Şubat tarihlerinde yapılan seçimler sonucunda hükümet kuracak kesin bir kazananın ortaya çıkmaması, euro bölgesinin ekonomik görünümü hakkındaki endişeleri artırmıştı.

Reuters’e bilgi veren İtalyan bir diplomat, “Siyasi açmaz nedeniyle İtalya’nın Nisan ayı sonunda Avrupa Komisyonu’na sunması gereken bu yılın ulusal istikrar programı gecikebilir” dedi.

Euro bölgesi üyesi ülkeler her yıl Nisan ayında, bütçelerinin nasıl denge bulacağına veya fazla vereceğine ilişkin üç yıllık planları Avrupa Komisyonu’na gönderiyorlar. Planlar seçim nedeniyle gecikebiliyor.

Bir önceki başbakan Mario Monti yönetiminde bir dizi reform yapan İtalya’nın kamu borcu, sürdürülebilir düzeylerin üzerinde bulunuyor. Geçen yıl ekonomiye oranı yüzde 127 olan kamu borcunda bu yıl oranın yüzde 128’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Yatırımcılar kesin olmayan seçim sonuçları nedeniyle İtalya’daki reformların ve ülkenin borç geri ödeme kapasitesinin zayıflayacağından endişe ediyorlar.

Kaynak: Dünya Gazetesi