İsviçre-Çin Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı.

 İsviçre-Çin Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı.


Çin Halk Cumhuriyeti ile EFTA (European Free Trade Association) üyesi İzlanda’nın ardından bir diğer EFTA üyesi İsviçre ile de Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı.
6 Temmuz 2013 tarihinde Pekin’de imzalanan Anlaşmanın, iki ülkedeki onay sürecinin tamamlanmasının ardından önümüzdeki yıl yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Dünya Bankası istatistiklerine göre, dünyanın 2. büyük ekonomisi olan Çin Halk Cumhuriyeti ile 19. sırada yer alan ve yüksek değerli lüks malların üretimiyle bilinen İsviçre’nin imzalamış olduğu anlaşma, Çin Halk Cumhuriyeti’nin, Asya dışında imzalamış olduğu ilk önemli ikili anlaşma olmuştur.
Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte yapılacak Tarife indirimlerine ilişkin olarak tarafların açıklamaları şöyledir;
İsviçre, anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte tekstil ve hazır giyim ürünleri tarifelerini sıfırlarken, Çin;
-Elyaf ve filamentlerde bazıları istisnalar hariç hemen sıfırlayacak (istisnalar 10 yıla kadar sıfırlanacak)
-İpliklerde bazıları istisnalar hariç hemen sıfırlayacak (örneğin ipek iplikleri 5 yıla kadar sıfırlanacak)
-Mensucatlarda 5 yıl içerisinde, bazı istisnalarda (pamuklu, sentetik, suni) 10 yıla kadar sıfırlayacak
-Dokusuz yüzeylerde, 5 yıla kadar sürede sıfırlayacak
-Halat ve kabloları genel olarak hemen sıfırlayacak
-Halılarda çoğunluğu 10 yıla kadar sürede sıfırlayacak
-Teknik tekstillerde, genelde 5 yıla kadar bazı istisnalarda 10 yıla kadar sürede sıfırlayacak
-Hazır giyim ve hazır eşyada, erkek yün elbiseler, yün pantolonlar dahil olmak üzere 10 yıla kadar sürede, bazı istisnalarda 10 yıldan sonra da devam edecek
İsviçre ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki STA kapsamında, tekstil ve hazır giyim ürünlerinin ticaretinde uygulanacak menşe kuralları, Fasıl değişikliği, tarife başlığı değişikliği veya menşeli olmayan girdilerin değerinin fabrika çıkış fiyatının %60’ını geçmemesi gibi alternatif kuralların uygulacağı bildirilmektedir.