İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesine İlişkin TCMB İhracat Genelgesinde Yapılan Değişiklikler Hk. (DİR)Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu: İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesine İlişkin TCMB İhracat Genelgesinde Yapılan Değişiklikler Hk. (DİR)

Duyuru Özeti:

İhracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin TCMB İhracat Genelgesinin “İndirim ve Mahsup İşlemleri” başlıklı 21. maddesine Dahilde İşleme Rejimi kapsamında yapılacak ihracatlara dair yeni bir fıkra eklenmiştir. (21/7)  

İndirim ve Mahsup İşlemleri – 21/7

(7) Dahilde İşleme Rejimi kapsamında yurt dışından geçici olarak ithal edilen ve işçilik uygulanarak ihraç edilen mallara ilişkin işlemlerde tarafların aynı ya da farklı kişiler olmasına bakılmaksızın ihraç bedellerinin yurda getirilme süresi içinde kalınması kaydıyla, ilgili GB’lerin bankalara ibrazı durumunda mal ihraç ve ithal bedellerinin yurda getirilmesine gerek kalmadan bankalarca mahsubu mümkündür. Ancak mahsup sonrası kalan tutar için bu Genelgenin 8 inci maddesinin ikinci fıkrası hükmü uygulanır.

Bu düzenleme ile rejim kapsamında; mal ihraç ve ithal bedellerinin yurda getirilmesine gerek kalmadan bankalarca mahsubu mümkün kılınmış olup, mahsup işlemlerinin gerçekleştirilmesi sonrasında kalan tutarın %80’inin bir bankaya satılması zorunluluğu devam etmektedir.

Konuya ilişkin düzenlemenin güncel haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net