Hırvatistan, AB’ye girdi!Hırvatistan, AB’ye girdi!

Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerine 3 Ekim 2005’te Türkiye ile beraber başlayan Hırvatistan, bugün (01.07.2013) AB’nin 28. üyesi oldu.
35 fasıllık müzakere maratonunu 8 yılda tamamlayan Hırvatistan’a karşılık Türkiye şu ana kadar sadece bir faslı ‘geçici’ olarak kapatabildi. Son 3 yıldır ise hiçbir fasıl müzakerelere açılamadı. AB geçtiğimiz hafta ‘prensipte’ 22. faslı açmayı kabul ederken, faslın açılışını AB Komisyonu’nun Türkiye ilerleme raporunu yayınlayacağı ekim ayına bıraktı. 
1991’de kazandığı bağımsızlığın hemen sonrasında Yugoslavya’nın dağılma sürecinde çıkan Bosna Savaşı’nda ciddi kayıp veren Hırvatistan, savaşın ardından NATO ve AB kurumlarıyla bütünleşmeyi öncelikli strateji haline getirmişti. 2009’da NATO üyesi olan Hırvatistan, 2003’te AB’ye başvurmuş ve bir sene sonra aday ülke olarak kabul edilmişti.
Bakan Bağış’da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi:
 “Yıllarca Tito’nun demir yumruğuyla yönetilen bir ülke, bugün AB’ye üye oluyor. AB, ülkelerin demokratik ve özgürlükçü dönüşümleri açısından hâlâ önemli bir motor gücü olduğunu ispat etmiştir. İnanıyorum ki AB içinde de bizi en iyi anlayabilecek ve destekleyecek ülkelerden biri Hırvatistan olacaktır. Tarihte birçok yerde yollarımızın kesiştiği Hırvat dostlarımızla yollarımızın bu sefer de AB’de kesişmesini diliyoruz. Darısı tez elden Türkiye’nin de başına.”