Hırvatistan ile Ülkemiz Arasındaki Vize UygulamasıHırvatistan ile Ülkemiz Arasındaki Vize Uygulaması


1 Nisan 2013 tarihi itibariyle, Hırvatistan tarafınca, Ülkemiz ile Hırvatistan arasında vize uygulamasının başlatıldığı bildirilmekte ve uygulamaya koyulan vize rejimi hakkında bilgi verilmektedir.
Ülkemiz ile Hırvatistan arasında 01 Nisan 2013 tarihi itibariyle başlayan uygulamada, Ülkemizden Hırvatistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın Avrupa Birliği üyesi ülkelerden alınmış “C” veya “D” tipi “Schengen” vizelerinin doğrudan, başka bir vize işlemine gerek olmadan kabul edileceği, bu vizeler olmadan gireceklerin ise Hırvatistan vizesi almaları gerekeceği ifade edilmektedir.

Zagrep Büyükelçiliğimizin Konsolosluk biriminden alınan bilgiye istinaden, Ülkemiz tarafından Hırvat vatandaşlarından sınır kapısında 15€/20$, Büyükelçilikten alınması halinde ise 345 HRK ( tek girişli ise yaklaşık 46€ civarında olup sadece yerel para alınmaktadır. ) vize ücreti alınması, Hırvatistan tarafından ise Türk vatandaşlarından normal prosedür ise ( 5 gün-1 ay arasında sonuçlanmaktadır. ) 35€, hızlı prosedür ise ( 3 gün ) toplam 69€ talep edilmesinin öngörüldüğü bildirilmektedir.

Hırvatistan Cumhuriyeti’nin Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı’nın yurt dışındaki temsilcilikleri ve Türkiye ile ilgili bölümü, ayrıca, daha etkin hizmet vermek üzere yeni bir yere taşınan Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçiliği bünyesindeki Konsolosluk ofisinin irtibat bilgilerine http://www.mvep.hr/en/diplomatic-directory/diplomatic-missions-and-consular-offices-of-croatia/turkey-ankara.190.html linkinden ulaşabilecekleri Ekonomi Bakanlığı’nın bir yazısına atfen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce bildirilmiştir.

Ayrıntılı Bilgi:
Vize Servisi
Başkanlık ve Genel Sekreterlik Şubesi
Tel. 0212.4556049