Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Yeni Binasına TaşınıyorGümrük ve Ticaret Bakanlığı, temmuz ayından itibaren, Eskişehir yolunda yapılan yeni binasında hizmet verecek

Bakan Yazıcı: “Yeni binamızda başta ticaret erbabı olmak üzere vatandaşlarımıza daha çağdaş hizmet vereceğiz”

“Ulus’taki tarihi taş bina Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine tahsis edildi”

AA muhabirinin bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bakanlığın Ulus’ta faaliyetini sürdüren 9 birimi, yeni binaya taşınmaya başladı.

Toplam 57 bin 737 metrekare kullanım alanına sahip yeni binaya Ulus’taki yüksek binadan, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Hukuk Müşavirliği, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı,  Ulus’taki ana hizmet binasından da Gümrükler Genel Müdürlüğü, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve Teftiş  Başkanlığı Personel Dairesi Başkanlığı birimleri taşındı.

Bakanlık ve Müsteşarlık makamı ile Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği ise önümüzdeki hafta yeni binaya taşınacak.

Bakanlığın halen TOBB İkiz Kullerde faaliyetini sürdüren İç Ticaret Genel Müdürlüğü, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü ile Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü birimleri ise yeni binanın yanında inşaatı devam eden ek binada hizmet verecek.

Yaklaşık 1.500 personelin görev yapacağı binada, gelişmiş bilgisayar, uydu ve telekonferans sistemleri bulunuyor. Modern güvenlik sistemiyle korunan bina, kameralarla 24 saat izlenecek.

Binada 180 kişilik konferans salonu, 12 toplantı salonu, yemekhane, kafeterya, spor salonu, terzi, ayakkabı tamircisi, kuru temizleme, kuaför, kütüphane ve 650 araçlık otopark da yer alıyor. 

-Taşınma bu ay sonuna kadar tamamlanacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AA muhabirine, 4 ayrı yerde 6 farklı binada hizmet veren birimlerin yeni binaya taşınması ile evrak akışındaki zaman kaybının önleneceğini, personel takibinin ve güvenliğin sağlanmasının kolaylaşacağını belirtti. 

Taşınma işlemlerinin bu ay sonuna kadar tamamlanacağını ifade eden Yazıcı, yeni bina sayesinde tamir-bakım ve onarım, elektrik, su, doğalgaz, telefon giderleri ile farklı yerlerdeki binaların kira giderlerinden de büyük oranda tasarruf sağlanacağını kaydetti.

-Tarihi taş bina Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine tahsis edildi-

Bakanlık olarak; ticaretin her alanda daha kolay ve daha güvenli yapılması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Yazıcı, yeni bina sayesinde başta ticaret erbabı olmak üzere vatandaşlara daha çağdaş hizmet vereceklerini söyledi.

Bakan Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Ulus’taki tarihi taş binasının daAnkara Sosyal Bilimler Üniversitesine tahsis edildiğini belirtti. – Ankara