Dahilde İşleme İzni Kapsamında Uçak Motoru Tamiri ve Süre/Ek Süreler Hk.

İLGİLİ SEKTÖR: Sivil Havacılık – Uçak 

Konu:  Dahilde İşleme İzni Kapsamında Uçak Motoru Tamiri ve Süre/Ek Süreler Hk.

Duyuru Özeti:

Dahilde İşleme İzni kapsamında işlem ve işçilik için sektörü gereği, kapsamlı işçilik gerektirecek eşyanın tamiri için 12 ay süre belirlenmiştir.

Öte yandan, gemi inşaa, komple tesis v.b. ile üretim süreci 12 (oniki) ayı aşan ürünler ve savunma sanayi alanına giren ürünlerin ihracına ilişkin düzenlenen belgenin/iznin süresinin, proje süresi kadar tespit edilebileceği hüküm altına alınmıştır.

Tamir, bakım ve onarım amaçlı olarak ülkemize getirilen uçakların motorlarının dahilde işleme izni kapsamında tamirlerinin yapıldığı, tamir işlemlerinin tamamlanmasını müteakip uçağa montajının yapılmasını teminen ihracat beyannamesi açılmak suretiyle motorların teslim edildiği; ancak uçağın tamamına ilişkin tamir, bakım ve onarım işlemlerinin tamamlanmamasından veya mücbir sebeplerden uçağın yurt dışına uçuşunun geciktiği durumlarda;

Söz konusu uçak motorlarına ilişkin dahilde işleme izin süresinin, gerekli belgelerin sunulması halinde proje olarak değerlendirilmesine ve buna göre süre/ek süre verilmesine dair 79320060 sayılı yazı yayımlanmıştır.

Konuya ilişkin yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]