Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi Bakanlığımızı Ziyaret EttiAvrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi Bakanlığımızı Ziyaret Etti

Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi (Frontex) İcra Direktörü Ilka Laitinen ve beraberindeki heyet Bakanlığımızı ziyaret etti. Gümrükler Muhafaza  Genel Müdürü Yusuf Güney ile bir toplantı yapan heyete Bakanlığımızın faaliyetleriyle ilgili bilgi verildi.

AB’nin dış sınırlarının korunmasında ulusal birimler arasındaki işbirliğinin yönetimi ve koordinasyonunu sağlamak ve güçlendirmek amacıyla kurulmuş olan Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı, “Frontex” ya da yaygın bilinen adıyla Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Biriminden oluşan üst düzey yönetici heyeti ülkemizi ziyaret etti. Ülkemize gerçekleştirdikleri ziyaret esnasında İçişleri Bakanlığı ile de toplantı gerçekleştiren heyet, İçişleri Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantıda yasadışı göçün önlenmesi ile mücadele eden tüm kurumlar hazır bulundu.

Frontex İcra Direktörü Ilka Laitinen başkanlığındaki ajans yöneticilerine Bakanlığımızın sınır kapılarında gerçekleştirdiği yatırımları aktaran Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Yusuf Güney, Türk Gümrük İdaresinin uluslararası arenada gerçekleştirdiği işbirliklerine ve Bakanlığımızın gerek yasal olmayan ticaretin gerekse düzensiz göçün önlenmesi konularında gerçekleştirdiği somut adımlara ilişkin bilgi verdi.

Ülkemizin sınır kapılarında kaydettiği mesafenin takdire şayan olduğunu bildiren heyet, 28 Mayıs 2012 tarihinde Dışişleri Bakanlığımız ve Frontex arasında imzalanan işbirliği mutabakat zaptını ve yasadışı göçmen yakalamalarına ilişkin gerçekleştirilen çalışmalarda Bakanlığımızın büyük katkısının olduğunu ifade etti. Heyet Başkanı, Frontex ve ülkemiz arasında gerçekleştirilecek olan işbirliklerinin önemine ve bundan sonra gerçekleştirilecek her türlü işbirliğinde Türk Gümrük İdaresinin de yer alması gerektiğine dair düşüncelerini dile getirdi.