Arjantin ve Brezilya Arasında Otomotiv Anlaşması Temmuz Ayında Yenileniyor  • Arjantin ve Brezilya Arasında Otomotiv Anlaşması Temmuz Ayında Yenileniyor

  • Brezilya ve Arjantin arasında 2008 yılında imzalanan ve iki ülke otomotiv ticaretini serbestleştiren özel anlaşmanın geçerlilik süresi 30 Haziran 2013 tarihinde dolmuş bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl iki ülke arasında aşırı korumacılık eğiliminden kaynaklanan gerilimler yaşanmış olmasına rağmen, yeni anlaşmanın, Temmuz ayı ortasında Uruguay’ın başkenti Montevideo’da gerçekleştirilmesi planlanan MERCOSUR zirvesinde imzalanması beklenmektedir.
    Söz konusu özel anlaşma ile; Arjantin’in yapısal otomotiv ticaret açığını azaltmak amacıyla, Arjantin’in Brezilya’dan ithalatında her 1 $’a karşılık 2,5 $ kadar ihracat yapabilmesi imkanı tanınmıştır. Buna karşılık Brezilya her 1 $ ithalatında, 1,95 $ ihracat yapabilmektedir. 
    2013 yılının ilk beş ayında Arjantin’in Brezilya ile olan otomotiv ticaret açığı bir önceki yıla kıyasla %85 azalarak 80 milyon $ olarak gerçekleşmiştir. Arjantin’in ihracatı artarken, Brezilya’nın ihracatı azalmıştır. Bunun bir sebebi Arjantin’de döviz kuru kontrollerinden kaynaklı olarak iç talebin lüks modellere kayması (lüks model arabaları daha ucuza alabilme imkanı) ve Brezilya’da üretilen daha ekonomik modellere olan talebin nisbeten düşük kalmasıdır. 
    Brezilya’da otomotiv alanında gelecek beş yıl içinde 30 milyar $ civarında yeni yatırım beklenirken Arjantin için bu rakam gelecek üç yıl için sadece 2,5 milyar $ olarak beklenmektedir. Arjantin’in yapısal ticaret açığının uzun vadede devam edeceği, Arjantin ve Brezilya arasındaki verimlilik açığının derinleşeceği beklenmekte olup, bu koşullar nedeniyle yeni anlaşmanın MERCOSUR zirvesinde imzalanacağı tahmin edilmektedir.
    Kaynak: EIU- The Economist Intelligence Unit, www.eiu.com