AB, bölgede söz sahibi olmak istiyorsa Türkiye’ye ihtiyacı varAB, bölgede söz sahibi olmak istiyorsa Türkiye’ye ihtiyacı var


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, EuroFinance’ın 9.’sunu düzenlediği “Türkiye’de Nakit, Hazine ve Risk Yönetimi” konulu konferansta yaptığı konuşmada Ortadoğu ve Afrika (MENA) bölgesi ile ilişkilerin güçlendirilmesinin, Türkiye’yi AB nezdinde daha değerli bir ülke kıldığını dile getirerek, “Açık ve net konuşuyorum. AB dünyada söz sahibi olmak istiyorsa, hele bu bölgede söz sahibi olmak istiyorsa, Türkiye’ye muazzam bir şekilde ihtiyacı var. O nedenle bu politika, bizim risk yönetimimizin temel unsurlarından bir tanesiydi ve başarılı olduk” dedi.

Şimşek, global risklerden bahsedilince akla ilk gelenin Avro bölgesindeki kriz olduğunu hatırlatarak, “Avrupa Birliği (AB) 5 yılını kaybetti. AB bizim için çok önemli. Çünkü en büyük ihracat pazarımız. Zamanında ihracatımızın neredeyse yüzde 58-59’u AB’ye yapılıyordu. AB, bizim küresel doğrudan yatırımların yüzde 75-80’ine tekabül ediyor” ifadelerini kullandı.