Yurt Dışından Gönderilen Yardımların Ülkeye Giriş İşlemleri Hk. (Gıda – Kontrol)

İLGİLİ SEKTÖR:  Gıda

Konu:  Yurt Dışından Gönderilen Yardımların Ülkeye Giriş İşlemleri Hk. (Gıda – Kontrol)

Duyuru Özeti:

Yurt dışından gönderilen malzemelerin gümrük işlemlerine dair DUYURU daha öncesinde paylaşılmıştı.

Özellikle gıda/bitkisel/hayvansal ürünler içeren yardımların ülkeye girişine dair Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü başka bir duyuru paylaşmıştır.

Ülkemizde yaşanan deprem afeti nedeniyle, yurt dışından ticari amaç güdülmeyen yardım amaçlı (kamu  kurum  ve  kuruluşları,  hayır  kurumları  veya  insani  yardım  kurum  ve  kuruluşları  tarafından) gönderilen ve resmi kontrolü talep edilen ürünlerin yurda girişinde;
 
  • İşlenmiş ve/veya paketli gelen ürünlerde sertifika aranmaksızın fiziki (organoleptik) muayene yapılarak yurda girişine izin verilecektir.
  • Zirai karantina kontrolüne tabi işlenmemiş bitki ve bitkisel ürünler için bitki sağlık sertifikası aranmaksızın giriş kapılarında makroskobik olarak bitki sağlığı kontrolleri yapılarak yurda girişine izin verilecektir.
  • Veteriner  kontrolüne  tabi  ürünlerin  ülkeye  girişinde  “Ürünlerin  Ülkeye  Girişinde  Veteriner Kontrollerinin  Düzenlenmesine  Dair  Yönetmelik”  istisnai  uygulamalar  başlığı  altında  yer  alan 18.Maddesi hükümlerine göre yurda girişine izin verilecektir.
  • Yukarıdaki maddelerde belirtilen ürünlerin kontrolü sırasında şüphe duyulması halinde analiz istenebilecektir.
Konuya ilişkin duyuruya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]