Yazıcı: Tasarı Yasalaştığında Tüketici Daha Bilinçli Olacak
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı.

 

Tasarı üzerinde konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, tasarının 76 milyonu ilgilendirdiğini, hiçbir kesimi, diğerinin karşısında güçsüz bırakacak mantık içermediğini ifade etti. Yazıcı, tasarı yasalaştığında tüketicinin daha bilinçli olacağını, mal ya da hizmet satanların da daha özenli davranacaklarını kaydetti. 

 

İlk olarak Tasarının alt komisyon metni üzerinde görüşmelerin yapıldığı toplantıda daha sonra Tasarının, “temel ilkeler” başlıklı, banka-müşteri ilişkisinde yeni düzenlemeler içeren bölümü üzerinde görüşmelere geçildi.

 

Hayati Yazıcı, tasarıda yer alan bazı maddelere ilişkin tartışmalara ilişkin olarak da, kar payının faizle karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Tasarıda kar payının faiz olarak gösterilmediğini, kar payının bir paylaşım olduğunu anlatan Yazıcı, “Ancak uygulamada bir ölçü olması gerekiyor. Kaldı ki finans kuruluşları da bu düzenlemeye karşı değil. Düzenleme, mutabakat içinde hazırlandı. Burada bir yanlışlık yok” dedi.

 

Tasarı üzerinde görüşmelere yarın da devam edilecek.