UYUŞTURUCU VE KAÇAK EŞYAYA GÜMRÜK ENGELİ !!!

 UYUŞTURUCU VE KAÇAK EŞYAYA GÜMRÜK ENGELİ !!!


Piyasa değeri Toplam 271.000 TL olan kaçak eşya ve mantar cinsi uyuşturucu madde ele geçirildi.

Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mustafa IŞIK; Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’ne bağlı Esenboğa Havalimanında Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekiplerimiz, kaçakçılık ile daha etkin mücadele edilmesi doğrultusunda yoğunlaştırılan istihbarat, risk analizi ve x-ray taraması çalışmaları neticesinde toplum ve çevre sağlığı açısından tehdit oluşturan genellikle terör kaynaklı uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadelede kaçakçılara göz açtırmayarak halk sağlığını tehdit eden her türlü gümrük kaçağı eşyanın önüne geçmek için büyük bir azimle çalışmaktadır.

Halk sağlığını ciddi tehlikeye sokan eşyalardan biri de Magic Mushroom isimli Psicolin(uyuşturucu içerikli) etken maddesi içeren mantar cinsi bitkidir. Bu mantarlar daha çok Hollanda gönderici adresli olarak Ankara Posta Gümrük İdaresine kargo eşyası olarak başka bir eşya beyan edilerek gönderilmektedir. Son olarak, G.G. isimli şahsın eşyasını Ankara Posta Gümrük Müdürlüğü’nden teslim almaya geldiği esnada 2,283 kg mantar cinsi uyuşturucu madde ele geçirilmiştir.

 

Ayrıca, çalışmalarını her koldan titizlikle sürdüren Ankara Kaçakçılık İstihbarat Ekiplerimiz, son bir hafta içerisinde Esenboğa Hava Limanında; aksamlarıyla birlikte 151 adet cep telefonu, 150 adet elektronik cihaz, 5300 dal sigarillo, 5250 gr tütün, kozmetik ve gıda takviyesi eşyaya el konulmuştur.

 

Eşyalara el konulmasının ardından şüpheliler hakkında yasal işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmiştir.