Uluslararası dolandırıcılık uyarısı Hk.Sayı: TİM.OAİB.GSK.ORG.2013/1147-13922 Ankara,            05/07/2013

Konu: Uluslararası dolandırıcılık uyarısı Hk.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bir yazıda; iletişim teknolojilerinin ticari  faaliyetlerde daha yaygın kullanılmasıyla birlikte, ülkemizde ve uluslararası piyasalarda internet üzerinden dolandırıcılık faaliyetlerinde de artış gözlendiği belirtilmektedir.
 
Meclislerinin de özellikle e-mail hesabı ele geçirme yöntemi ile yapılan bu dolandırıcılık faaliyetleri ile ilgili ihracatçılarımızı çeşitli dönemlerde bilgilendirerek bu tür girişimlere karşı uyardığı bildirilmektedir.
Son günlerde İstanbul, Ankara ve İzmir’de faaliyet gösteren bazı ihracatçılarımıza yönelik yeni bir internet dolandırıcılığı yöntemine rastlanmış olup bazı firmaların mağdur olduğu tespit edilmiştir. Uluslararası internet korsanlarının son dönemde sıkça uyguladığı bu dolandırıcılık yöntemi şöyle işlemektedir:
Dolandırıcıların önce ihracat yapan bir A firmasına “mal talebi” e-mail mesajı atarak, A firmasından gelen maildeki detayları, logo, e-imza, isim, unvan, adres gibi bilgileri kaydedip kopyalamaktadır.
– Daha sonra ihracat yapan A firması yetkilisinin mail hesabının şifresi kırılarak mail hesabına girilmekte ve mailler dikkatlice okunmaktadır.
– A firmasının müşterisi olan B firmasına, ele geçirilen A firması mail adresinden e-mail mesajı atılarak o hafta yapılacak ödemeyi başka bir IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) ve bankaya yönlendirmesi talep edilmektedir.
– B firması da mail adresi ve sayfayı tanıdığından bir şeyden şüphelenmeden havaleyi istenilen hesaba yapmaktadır.
– Benzer durumlar ise genellikle, A firmasının vadesi geçen alacağını istemesiyle ortaya çıkmaktadır.
Bilgilerine sunulur.
Ebru ATAMER
Genel Sekreter a.
Şube Müdür V
Ayrıntılı bilgi için: Çelebi Aslan – Uzman Yardımcısı
Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği
Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120
06520 BALGAT ANKARA
Tel : (312) 447 27 40 Faks : (312) 446 96 05 – 447 01 80
e-posta : [email protected] / www.oaib.org.tr