Ukrayna’nın Ortak Transit Sistemine Katılımı Hk.

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  Ukrayna’nın Ortak Transit Sistemine Katılımı Hk.

Duyuru Özeti:

Türkiye’nin de taraf olduğu AB, (EFTA Ülkeleri – İsviçre, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn), Sırbistan, Makedonya, Birleşik Krallık arasında yapılan taşımalarda kullanılan Ortak Transit Rejimine ilişkin sözleşmeye 01.10.2022 tarihi itibariyle Ukrayna da akit taraf olmuştur.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün konuya ilişkin 78695900 sayılı yazısına göre;
  • Bu kapsamda, 1 Ekim 2022 tarihi itibarıyla söz konusu ülkeye/ülkeden Ortak Transit Rejimine İlişkin Sözleşme kapsamında taşıma yapılacak olması halinde AB-Ukrayna sınırında NCTS’de ayrıca bir sınır geçiş işlemi yapılması gerekecektir.
  • Buna göre, varış ülkesi Ukrayna olan ortak transit beyanlarında Ukrayna’ya ilk giriş idaresinin transit idaresi olarak beyanda yer alması gerekecektir.
  • Bu kapsamda kullanılması gereken teminat mektubu örnekleri yazı ekinde paylaşılmıştır.
  • Bahse konu değişiklikler çerçevesinde uluslararası kapsamlı teminat kullanma izni sahibi rejim hak sahiplerinin Ukrayna’ya veya Ukrayna üzerinden ortak transit rejimi kapsamında yapacakları transit işlemlerinde herhangi bir aksamaya neden olunmaması amacıyla, mevcut kullandıkları uluslararası geçerli kapsamlı teminat mektupları için ilgili bankadan yazı ekinde yer alan teminat mektubu değişikliğini (zeyilname) onaylatıp Gümrükler Genel Müdürlüğüne sunmaları gerekmektedir.
  • Ukrayna’ya veya Ukrayna üzerinden transit işlemi gerçekleştirmeyecek rejim hak sahiplerinin mevcut durumlarının devamı için herhangi bir işlem yapmalarına gerek bulunmamaktadır.
Konuya ilişkin yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]