Türkiye ve Norveç’in Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Kapsamında Menşe Kümülasyonu Konusunda Anlaşması Hk.

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  Türkiye ve Norveç’in Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Kapsamında Menşe Kümülasyonu Konusunda Anlaşması Hk.

Duyuru Özeti:


Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) : Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ile Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) çerçevesinde oluşturulmuş bir ekonomik işbirliği sistemidir. Bu sistemde, gelişmiş ülkeler, gelişme yolundaki (GYÜ) ve en az gelişmiş ülkelere (EAGÜ) uyguladıkları gümrük vergilerini tek taraflı olarak kısmen veya tamamen kaldırmaktadır.

Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti, İsviçre Konfederasyonu ve Norveç Krallığı Arasında Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Kapsamında Menşe Kümülasyonuna Dair Türkiye Cumhuriyeti ve Norveç Krallığı Arasında Mektup Teatisi Şeklinde Anlaşma’nın onaylanmasına karar verilmiştir.

Türkiye ve Norveç; ilgili GTS menşe kuralları çerçevesinde, Birlik, Türkiye, İsviçre veya Norveç menşeli girdilerin, menşeli ürünler statüsüne haiz olmak için o faydalanan ülkede, yetersiz işçilik veya işlem olarak değerlendirilen faaliyetlerin ötesinde bir işçilik veya işlemden geçmiş olmaları şartıyla, bir Tarafın GTS rejiminden faydalanan ülkenin menşeini kazandığını kabul etmektedirler.

Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]