Türkiye ile Pakistan Arasında Mal Ticareti Anlaşmasının Onaylanması Hk.

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  Türkiye ile Pakistan Arasında Mal Ticareti Anlaşmasının Onaylanması Hk.

Duyuru Özeti:

12 Ağustos 2022 tarihinde İslamabad’da imzalanan ve 7436 Kanunla onaylanması uygun bulunan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında “Mal Ticareti Anlaşması” onaylanmıştır.

Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Kanunun yasalaşması aşamasındaki Genel Gerekçe’de yer alan bilgilere göre;


Mal Ticareti Anlaşması – MTA kapsamında; Ülkemiz Pakistan’a sanayi ürünleri için ilave gümrük vergilerinde taviz verirken, Pakistan, gümrük vergisi ve ilave gümrük vergilerinde taviz tanımaktadır.

Pakistan’dan başlıca; sanayide demir-çelik ürünleri, dokunmamış mensucat, makinelerin aksam ve parçaları, ilaçlar, elektrikli makine ve cihazlar, plastik mamuller, otomotiv ürünleri, ocaklar, hijyenik havlular, televizyon ve tarımda çay, fındık, glikoz şurubunu kapsayan 8’li gümrük tarife istatistik pozisyonundaki toplam 130 üründe taviz alınmıştır. Taviz yapısı, 34 üründe Anlaşma kapsamında taviz verilen gümrük vergilerinin yürürlükle birlikte veya tedricen 10 yıla uzanan bir takvim dâhilinde sıfıra indirilmesi, 42 üründe yürürlükle birlikte gümrük vergisi indirimi ve 54 üründe gümrük vergisiyle birlikte ilave gümrük vergisi indirimi olacak şekilde karara bağlanmıştır.

Ülkemizce Pakistan’a başlıca; sanayide şişme toplar, kauçuk, kauçuktan dış lastikler, eldiven, polietilen, temizlik müstahzarları, plastikten eşya, deriler, kutular, makyaj müstahzarları ve tarımda mısır, hurma, pirinç ve gıda müstahzarlarını kapsayan 12’li gümrük tarife istatistik pozisyonundaki toplam 261 ürüne taviz verilmiştir. Taviz yapısı, 215 üründe Anlaşma kapsamında taviz değişimine konu gümrük vergilerinin yürürlükle birlikte veya tedricen 10 yıla uzanan bir takvim dâhilinde sıfıra indirilmesi, 32 üründe yürürlükle birlikte gümrük vergisi indirimi ve 14 üründe kotalar çerçevesinde sınırlı bir açılım olacak şekilde düzenlenmiştir.

TÜİK verilerine göre iki ülke arasında son 3 yılda gerçekleşen ticaret rakamları aşağıdaki gibidir

Yıllarİhracat $İthalat $
2020562,3 Milyon USD265,8 Milyon USD
2021696,3 Milyon USD309,3 Milyon USD
2022742,9 Milyon USD402,1Milyon USD
 

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]