“Türkiye geneli tüm gümrük idareleri sezon itibarıyla teftiş dönemine girmiştir! ’’Türkiye geneli tüm gümrük idareleri sezon itibarıyla teftiş dönemine girmiştir! ’’ 

  

 Sayın İlgili,

Malumlarınız üzere, Türkiye geneli tüm gümrük idareleri sezon itibarıyla teftiş dönemine girmiştir.


Teftiş süreci ve teftişe ilişkin kıstasları,  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettişleri tamamen kendileri belirledikleri için, kontrol biçimi ve süreçler rutinin haricinde, önceki yıllara göre farklılık gösterebilmektedir.


Bizler Subaşı Gümrük Müşavirliği ailesi olarak öncelikli hedefimiz, teftiş süresince,  gerek ofis içi gerekse saha operasyonundaki deneyimli ekibimizle siz değerli müşterimizin işlemlerini sorunsuz ve en seri şekilde sonuçlandırıp eşyanızı tarafınıza teslim etmektir.


Önceki yıllardaki teftişlerden örneklemek gerekirse;

Beyannameler onay öncesi, onaydan sonra, muayenesi yapılıp vergiler ödenmeden ya da vergiler ödendikten sonra Gümrük Müfettişleri veya Kontrolörlerince belirlemiş oldukları kıstaslara göre incelemeye alınır.


İncelemeler,  işlemdeki beyannamelere olabileceği gibi, geriye dönük işlemlere de yapılabileceğinin bilinmesinde fayda vardır.


Firma Yetkilendirilmiş Yükümlü olabilir, Onaylanmış Kişi Statü Belgesi sahibi olabilir, muayene kıstaslarından Mavi hat, sarı hatta belge kontrolü ya da kırmızı hatta muayenesi yapılmış olabilir.


Beyannameleri incelemeleri neticesinde, eşyanın muayenesine karar verip muayene etmeleri muhtemeldir.


Bu süreçte, gümrük işlemlerinin,  gerek gümrük idaresindeki görevli memurların kontrol elemanlarına destek amacıyla, gerekse kontrol elemanlarından kaynaklı gecikmeler yaşanacağı aşikârdır.


Konunun hassasiyetini bilgilerinize sunar, yaşanması muhtemel gecikmelerden dolayı anlayışınıza şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.


Saygılarımızla,