Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nde Yapılan Değişiklikler – BİLGİ NOTU

İLGİLİ SEKTÖR: Gıda
 
Konu:  Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nde Yapılan Değişiklikler – BİLGİ NOTU
 
Duyuru Özeti:

Algı farklılıkları ve bilgi gereksinimleri dâhil gıda hakkında bilgilendirme açısından tüketicilerin üst düzeyde korunmasına ilişkin kurallar Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği ile düzenlenmektedir.

6 Nisan 2024 tarihli Resmi Gazetede ilgili Yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin Yönetmelik yayımlanmıştır.

Söz konusu değişiklere ilişkin firmamız Gıda Mühendisi Gamze ŞEYHOĞLU GÜNGÖR’ün değerlendirmelerine ve hazırlanan karşılaştırma tablosuna aşağıda yer verilmektedir.
 
  • Yapılan değişiklikler için 31/12/2026 tarihine kadar uyum zorunluluğu getirilmiştir. Güncel Yönetmelik ve uyum zorunluluğu süresi ithal edilen gıdaların etiketleri için de geçerlidir
  • En önemli değişiklik “Temel Görüş Alanı” tanımının değiştirilmiş olmasıdır. Gıda işletmecisi tarafından seçilen temel görüş alanı için “markanın en büyük yazıldığı” ibaresi eklenmiştir.

Temel Görüş Alanı: Bir ambalajın, tüketici tarafından ilk bakışta yüksek bir olasılıkla görülmesi beklenen, gıdanın karakteri ve doğası ve uygulanabilirse markasına dayanarak tüketicinin ürünü hemen tanımasına imkân veren ve birden fazla bulunması halinde gıda işletmecisi tarafından seçilen, markanın en büyük yazıldığı görüş alanı.

Bu alanda aşağıdaki bilgilerin belirtilmesi zorunludur:
*Gıdanın adı.
*Gıdanın net miktarı.
*Hacmen % 1,2’den fazla alkol içeren içeceklerde hacmen gerçek alkol derecesi.
*Gıdada bileşen ve/veya bileşik bileşenin bileşeni olarak domuzdan elde edilen herhangi bir madde bulunuyorsa gıdanın adının yanında “Domuzdan elde edilen … içerir” ifadesi.
Gıdanın adı, etiket üzerinde temel görüş alanında, bütün kelimeler aynı büyüklükte, aynı yazı tipinde, aynı stilde ve arka plan rengi ile kontrast oluşturacak şekilde yer alır. Gıdanın adı etiket üzerinde temel görüş alanı dışında ayrıca yer alabilir.


Değişiklik yapılmasına dair Yönetmeliğe, değişikliklerin işlendiği Güncel Yönetmeliğe ve yürürlükten kaldırılan yönetmelik ile Karşılaştırmalı Hazırlanmış Tabloya ilgili bağlantılardan ulaşabilirsiniz

Hazırlanan tabloda, değişikliklere dair tüm maddeler için karşılaştırmalı değerlendirmelerimizi de görebilirsiniz.
 
Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]
 
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz