TOBB 68. Mali Genel Kurulu Yapıldı – “Çözüm süreci sonunda, 2023 hedeflerini yeniden revize edip, hedefleri büyütmek zorunda kalacağız.”TOBB 68. Mali Genel Kurulu Yapıldı – “Çözüm süreci sonunda, 2023 hedeflerini yeniden revize edip, hedefleri büyütmek zorunda kalacağız.”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çözüm Süreci tamamlandıktan sonra Türkiye’nin her bölgesinde yatırımların artacağına işaret etti. Sürecin tamamlanmasının Türkiye’nin gelişmesine katkı sağlayacağına dikkat çeken Yazıcı,“Süreç sonunda, 2023 hedeflerini yeniden revize edip, hedefleri büyütmek zorunda kalacağız.” dedi. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 68’inci Genel Kurulu’ na Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TOBB temsilcileri ve üyeleri katıldı.
Burada konuşan Bakan Hayati Yazıcı, çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Yazıcı, konuşmasında çözüm süreci sonunda terörden arınmış Türkiye’nin, ekonomik olarak kalkınacağına işaret etti. Ticaret erbaplarının süreç sonunda gelinecek noktayı çok iyi bileceklerini ifade eden Yazıcı, ekonomik büyüme güven ve istikrarın sağlayacağını vurguladı. Terörden arındırılmış bir Türkiye’ye dünyadaki küresel sermeyenin ilgisinin de artacağını anlatan Yazıcı“Süreç sonunda hem Türkiye’nin her tarafında ve her alanında ciddi yatırımlar yapılacak hem de 2023 hedeflerini yeniden revize edip, hedefleri büyütmek zorunda kalacağız.” dedi. 

Süreçle ilgili sorgulanacak hususlar olmadığı kanaatini taşıdığını da kaydeden Yazıcı“Çıkan, gider. ‘Öldürmüyorum’ diyen insana da ‘Neden öldürmüyorsun? ’şeklinde bir sorunun sorulması doğru değil. Böyle demenin hiçbir anlamı olmadığı kanısındayım.” diye konuştu.

“SÖYLEMLERE TAKILMAYALIM BÜYÜK HEDEFE ODAKLANALIM”

Çözümle birlikte Türkiye’nin büyük hedefe odaklanması gerektiğine işaret eden Yazıcı, incitici sözlere takılmamanın da önemine vurgu yaptı. Yazıcı“Bizi inciten üzen söylemler, süreçte olabilir. Hassasiyetlerimizle uyum sağlamayan söylemler de olabilir. Ama büyük hedefler için ayrı noktalara takılmayalım. Farklı bakış açıları olacak. Emin olun sözcükleri tek tek irdelediğimizde her birimizi inciteni ifadeler ortaya çıkabilir. Ama büyük hedeflere bakalım. Ona ulaşmak için çalışalım.” ifadelerini kullandı.

-Hisarcıklıoğlu: Nabza Göre Şerbet Vermeye Değil Nabız Yoklamaya Gidiyoruz-

Kurulda konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında çözüm sürecini ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kendisinin de ‘akil insanlar’ heyetinde yer aldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Nabza şerbet vermeye değil, nabız tutmaya gidiyoruz.” dedi.

Böyle bir görevden geri durmalarının söz konusu olamayacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar hep, ‘huzur olmazsa ticaret olmaz. Ticaret olmazsa zenginlik olmaz’ dedik. Duruşumuz belli: Vatan ve millet bütünlüğü çerçevesinde, biz bu ülkenin hizmetkarlarıyız, bu ülke için görev almaya hazırız. Bu çerçevede devletin verdiği görevden kaçılmaz. Devlet terbiyesi bunu gerektirir. Hele bizim camiamız hiç dışında kalamaz. Zira bugüne kadar ülkemizin her meselesinde biz ön aldık. Her milli meselede bu camianın katkı vermesi istendi. İşte bu itibardır sizler artık, sadece özel sektörün sorunları ile değil, Türkiye’nin sorunları için de başvurulan insanlarsınız. Hizmetlerinizi bu camia hiçbir zaman unutmayacak.”