Suriye Sınırına Güvenlik DuvarıSuriye Sınırına Güvenlik Duvarı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, terör saldırıları ve güvenlik zafiyeti iddialarıyla gündeme gelen Türkiye-Suriye sınırına “güvenlik duvarı” inşa edileceği iddialarına cevap verdi. Yazıcı, Suriye sınırındaki 2400 metrelik bağlantı yoluna güvenliğin sağlanmasına yönelik, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’yla protokol imzalandığını belirterek, “Bu yolun her iki tarafına; coğrafi konuma ve güvenlik gereksinim boyutuna göre dikenli tel ve duvar örülecek” dedi.


Bakan Yazıcı, Türkiye-Suriye sınırına “güvenlik duvarı” inşa edileceği iddialarına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı.Yazıcı açıklamada, Suriye’de yaşanan olumsuzlukların ardından güvenlik problemlerinin ön plana çıkması ve Cilvegözü Kapısı’nın karşısındaki Suriye’nin Bab-el Hevva Sınır Kapısı’nın muhaliflerin eline geçmesinden sonra Türk plakalı araçların Suriye’ye giriş-çıkışının 24 Temmuz 2012 tarihinde yasaklandığını hatırlattı. Suriye’ye yönelik insani yardımların gönderilmesi ve Suriye halkının insani ihtiyaçlarının giderilebilmesi amacıyla Cilvegözü Kapısı’ndan 2 bin 400 metre ileride sınır hattının sıfır noktasında bir aktarma bölgesi oluşturularak, Türk tırları ile getirilen yardım malzemesi ve diğer eşyaların burada Suriye plakalı araçlara aktarılmasının sağlandığını belirten Yazıcı, geçici olarak oluşturulan bu aktarma alanın tadilatı için bakanlığı tarafından 1 milyon liralık ödeneğin Hatay Valiliği’ne aktarıldığını ve tadilata ilişkin ihalenin tamamlandığını belirtti. İnşaat çalışmaları hazırlıklarının devam ettiğini vurgulan Yazıcı, aktarma alanına ilişkin tadilatların, sahanın etrafının tel çitle çevrilmesi, sahanın aydınlatılması, güvenlik kameralarının yerleştirilmesi bagaj ve şahıs x-ray’lerinin yerleştirilmesi, giriş-çıkış kontrol ve araç altı tarama sisteminin yerleştirilmesi, güvenlik görevlileri için uygun nöbet kulübelerinin yapılması, şoförler ve çalışanlar için tuvalet ve lavaboların yapılması çalışmalarını kapsadığını açıkladı.

Öte yandan Hatay Valiliği’nce düzenlenen aktarma alanına giriş-çıkış yapılabilecek şekilde projenin revize edildiğine dikkat çeken Yazıcı, söz konusu projenin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanarak işletici kuruluşa gönderildiğine işaret etti. Yazıcı, açıklamasında, şunları kaydetti:

“Halihazırda Bakanlığımız bütçesinden bu çalışmalar yürümektedir. Diğer taraftan Gümrük Sahası ile bu aktarma bölgesi arasında sınırın sıfır noktasına kadar olan yol ile ilgili bir çalışma da yürütülmektedir. Cilvegözü Gümrük Kapısı tesisleri ile Suriye sınırı arasında 2900 metre bağlantı yolu mevcuttur. Bu yolun 2400 metresi Türkiye toprağı, 500 metresi ise Suriye toprağıdır. Devletimize ait 2400 metrelik bağlantı yolunun güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak Kurumumuz ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı arasında protokol imzalanmıştır. Bu yolun her iki tarafına; coğrafi konuma ve güvenlik gereksinim boyutuna göre dikenli tel ve duvar örülecektir. Proje de engel sistemi, telefon ve kamera sistemi, bariyer ve aydınlatma sistemleri de yer almaktadır.”