Sınır Kapılarındaki Araç Trafiğinin Yönetilmesi ve Düzenlenmesine İlişkin “Randevulu Sanal Sıra Sistemi” Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  Sınır Kapılarındaki Araç Trafiğinin Yönetilmesi ve Düzenlenmesine İlişkin "Randevulu Sanal Sıra Sistemi” Hk.

Duyuru Özeti:

Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü, daha öncesinde Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN’ın açıklamalarında da yer alan ve sınır kapılarındaki araç trafiğinin yönetilmesi ve düzenlenmesine ilişkin "Randevulu Sanal Sıra Sistemi" uygulamasına dair bir duyuru yayımlamıştır.

RSS Sistemi Nedir?

Randevulu Sanal Sıra Sistemi, sürücülerin;

üzerinden belirleyebilecekleri tarihte ve ilgili gümrük müdürlüklerince sistemde tanımlanabilen zaman dilimleri içerisinden seçtikleri saatte randevu almaları ve bu randevu saatine göre gümrük kapısına ilerlemeleri esasına dayanmaktadır.

Sistem, randevu saatine ve randevu sahibine ilişkin bilgileri içeren ve sistem içerisinde üretilen karekod kullanılarak TIR Parkı üzerinden ülkeden çıkış yapmak üzere Gümrük Kapısına geçilmesi suretiyle işlemektedir.

 Bahse konu yazılım, yük ve araç özelliklerine göre öncelik tanıma algoritmasına sahip olup, sırası gelen araca ilişkin bilgiler hem saha içerisine kurulacak led bilgilendirme tabelalarına yansıyacak hem de sürücü cep telefonlarına bildirim ve kısa mesaj olarak gönderilecektir.

Sistemin Faydaları Nelerdir?


  • Araçların terminal girişinde ve içerisinde geçirdiği zaman ve bekleme süresini kısaltan,
  • Sürücülerin Gümrük Kapısından ne zaman geçebileceklerini yaklaşık olarak öngörmesini sağlayan,
  • TIR kuyruklarını minimize etmeyi amaçlayan,
  • Tamamen dijital ortamda hızlı sıra yönetimini temin eden,
  • Etkin Gümrük Kapısı Yönetimini benimseyen,
  • 8 dilde hizmet verecek şekilde tasarlanmış,
  • Kullanıcı dostu,
Çoklu uygulamalardan (web, mobil, kiosk) erişilebilen bir uygulamadır.

Kapıkule Gümrük Kapısı’nda 13 Temmuz 2020 tarihi itibariyle pilot olarak devreye alınmış olan uygulama, 1 ay sürecek pilot uygulamanın ardından Kapıkule Gümrük Kapısı’nda bütün firmaların  işlemleri itibariyle devreye alınacaktır. Akabinde Hamzabeyli ve Karkamış Gümrük Kapılarında çalışmalara başlanacaktır. 

Konuya ilişkin duyuruya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net