Savunma Sanayii İhracatına Eximbank DesteğiSavunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), savunma ve havacılık ihracatını artırmaya yönelik faaliyetlerine devam ediyor

SSM, bu çerçevede Türk Eximbank ile ihracatçının kredi teminini kolay kılacak bir protokole imza attı.

’Savunma Sanayii İhracatı Destek Kredisi’ protokolü sayesinde yabancı devlet makamlarının doğrudan veya Türkiye’den firmalar kanalı ile yapacakları kredi başvuruları, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulacak; Türk Eximbank tarafından tahsis usul ve esasları tayin edilecek.

Protokol Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ile Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan tarfından imzalandı.

“KENDİMİZE AİT HER ÜRÜN SATACAK MALIMIZ HALİNE GELİYOR”

Savunma sektörünün geldiği noktada artık satacak bir malı olduğunu anlatan Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, “Tasarım ve teknolojisi kendinize ait olan ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanteri girmiş her ürünümüz satacak malımız haline geliyor. Çünkü hakikaten dünyada bu manadaki referansımız itibarımız gayet iyi. Silahlı Kuvvetlerimizin itibarı iyi. NATO üyesi bir ülke olarak burada üst teçhizat kullandığımızı herkes biliyor.” dedi.

Savunma sektöründe önlerine sıklıkla kredi ve finansman sorununun ortaya çıktığını anlatan Bayar, “Bugün Türkiye’nin geldiği finansman seviyesinde Eximbank’ın geldiği seviyede bu imkanı artık sektörümüz için sunabilir durumdalar. Bunun sonucunda önemli gelişmeleri görebileceğiz. Sektör olarak geniş bir yelpazede çalışmalarımız devam ediyor. Bu kredi finansman enstrümanını yanına koyduğumuz da inanıyorumki çok hızlı sonuç almaya başlayacağız.” diye konuştu.

ANKARA’NIN İHRACITININ TONU 23 BİN 500 DOLAR

Savunma Sanayi sektörünün ihracatının çok katma değerli olduğunun altını çizen Bayar, “Rakamlarımız küçük olabilir ama içi çok kıymetli. Türkiye’nin ihracatının tonu 1600 dolar, Ankara’nın ihracatının tonu 23 bin 500 dolar. Bunun önemli bir kaynağı savunma sanayi ihracatı. Savunma sanayindeki bir ihracat son derece katma değerli teknolojik içeriği olan ülkeler arası işbirliğini geliştirmeye hizmet edecek bir ihracat. Bunu verdiğiniz ülke ile 30-40 yıllık bir münasebete giriyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, 2010 yılı da verdikleri desteğin 8 milyar dolar iken bu rakamın 2013 yılında verecekleri desteğin 22 milyar dolar olacağını söyledi. Banka olarak verdikleri desteğin Türkiye ihracatının içindeki payının yüzde 8,5’tan yüzde 15’e geldiğini anlatan Kaplan, “Aslında Türkiye’nin ihracatının yapısal durumu değişiyor. Eskiden bazı katma değeri düşük mallara destek verilirken artık katma değeri daha yüksek mallara destek veriliyor. Biz kısa vadeli işlemlerde bayağı yol aldık. Artık orta ve uzun vadeli programları desteklemeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ihracat info tr