Rusya, BM’nin TIR taşımacılığı ile ilgili 1975 tarihli anlaşmasını tek taraflı olarak terk edeceğini açıkladı.

 Rusya, BM’nin TIR taşımacılığı ile ilgili 1975 tarihli anlaşmasını tek taraflı olarak terk edeceğini açıkladı.


Rusya’ya ithalatta hem mal sahiplerini, hem de lojistik ve gümrük şirketlerini sıkıntıya sokabilecek sürpriz adım: Rusya, BM’nin TIR taşımacılığı ile ilgili 1975 tarihli anlaşmasını tek taraflı olarak terk edeceğini açıkladı. 

14 Ağustos’ta yürülüğe gireceği belirtilen bu karar, sektörde kaygı yarattı. Vedomosti gazetesinin haberine göre, uluslararası transit gümrük geçiş sistemini düzenleyen BM konasniyonuından Rusya’nın neden tek taraflı olarak imzasını çekmek kararı aldığı net olarak anlaşılamadı. Yetkililer henüz kararın gerekçesini açıklamadılar.

 Federal Gümrük Servisi tarafından açıklanan kararın, Rusya gümrüklerinde yeni sıkışıklılara neden olmasından endişe ediliyor. Cenevre merkezli Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği’nin yetkilisi Marek Retelski, “Bu mantıksız kararı Rusya’nın neden aldığı bilinmiyor” dedi.   

1975 tarihli konvansiyon malların yükleme merkezinde mühürlenmesini, transit geiş ülkelerinde sadece evrakların kontrol edilmesini öngörüyor. 

Sektörden bir Rus yetkili, “Karar özellikle eylül ve ekimde yoğun sezonda ithalatçıları vuracak. Fiyatlar artacak ve bazı malların gelişi gecikecek.” dedi.

 Federal Gümrük Servisi, konvasniyondan çekilme kararını açıklarken, Uluslararası Karayolu Taşımacılar Birliği ASMAP’ın söz verilen gümrük bedellerinin ödenmesi konusunda Rusya’nın şartlarına uymadığını belirtmekle yetindi.