Rusya, Belarus ve Kazakistan Özelinde Özel Menşe Şahadetnamelerinin (Form A) MEDOS Üzerinden Onaylanması Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
İLGİLİ SEKTÖR: Genel

Konu:  Rusya, Belarus ve Kazakistan Özelinde Özel Menşe Şahadetnamelerinin (Form A) MEDOS Üzerinden Onaylanması Hk.

Duyuru Özeti:

FORM A Özel Menşe Şahadetnamesi Nedir?

Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) çerçevesinde bazı ülkeler tek taraflı olarak ülkemizden yaptıkları ithalatta sistem kapsamına giren eşya için gümrük vergisi indirimi uygulamaktadır. Sistemin tercihli menşe ispat belgesi olarak FORM A Özel Menşe Şahadetnameleri kullanılmaktadır.

Nisan 2020 tarihinde; Avrasya Ekonomik Birliğine üye ülkelere ihracatımızda düzenlenecek olan Form A Menşe Belgelerinin ikinci bir talimata kadar yükümlünün talep etmesi halinde manuel olarak da ıslak imza ve ıslak mühürlü bir şekilde düzenlenebileceğine dair bir talimat yazısı yayımlanmıştı.

Ticaret Bakanlığından alınan yeni talimat gereğince; Avrasya Ekonomik Birliği’ne üye Rusya FederasyonuKazakistan ve Beyaz Rusya ülkelerine ihracatımızda düzenlenecek olan Form A Menşe Belgelerinin 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren sadece MEDOS sistemi üzerinden düzenlenmesi ve onaylanmasına geçileceği belirtilerek söz konusu belgelerin üzerinde ıslak imza ve ıslak mühür bulunmasına gerek bulunmadığı belirtilmiştir.

Konuya ilişkin duyuruya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net