Rusya Federasyonu’na Gürcistan Üzerinden Tarım Ürünleri İhracatı

 Rusya Federasyonu’na Gürcistan Üzerinden Tarım Ürünleri İhracatı


Gümrük ve Ticaret Bakanlığından sektörümüzün bilgilendirilmesi amacıyla iletilen yazıda, 18 Nisan 2013 tarihinde imzalanan, Türk-Rus 12. KEK Toplantısı protokolünde yer alan taze meyve sebze ürünlerinin Gürcistan üzerinden Rusya Federasyonu’na (RF) sevkiyatı konusunda işbirliği protokolünde yer alan maddeler doğrultusunda, Gürcistan üzerinden RF’ye ihracat yapacak firmaların listesinin Temmuz ayında RF’ye bildirileceği ve Ağustos ayı başında da Gürcistan üzerinden RF’ye tarım ürünleri sevkiyatının başlatılmasının öngörüldüğü ifade edilmektedir.
 
Yazının devamında ancak giriş noktası Dağıstan Cumhuriyeti olarak düzenlenen 3 adet bitki sağlık sertifikasıyla ülkemizden ihraç edilen bazı ürünlerin, Gürcistan üzerinden RF’ye sevk edilmesi ve bu durumun hem RF-Belarus-Kazakistan arasındaki gümrük birliği hükümlerine aykırı olması hem de 18 Nisan 2013 tarihli protokol hükümlerinin henüz uygulamaya geçmemiş olması nedeniyle RF Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi’nden bildirim alındığı ifade edilmektedir.
 
Bakanlıkları tarafından gerekli çalışmaların tamamlanarak Gürcistan üzerinden RF’ye tarım ürünleri ihracatının başlamış olduğu Bakanlıklarına bildirilinceye kadar, karayolu ile Gürcistan üzerinden RF’ye bitki karantinası kontrolüne tabii ürünlerin ihracatına izin verilmemesi konusunda ilgili Gümrük İdareleri uyarılmıştır.
 
Bu çerçevede, söz konusu yeni gelişme Gürcistan üzerinden Rusya’ya taze meyve ve sebze taşıması yapmayı planlayan üyelerimizin bilgilerine önemle rica olunur.