Rus Gümrüklerindeki Keyfi Uygulamalar, Karadeniz İhracatını BaltalıyorRus Gümrüklerindeki Keyfi Uygulamalar, Karadeniz İhracatını Baltalıyor

Türkiye’nin dış ticaret hedeflerine ulaşmasında büyük öneme sahip Rusya, yapılan serbest ticaret anlaşmalarına rağmen ihracatçılara zorluk çıkarıyor.

Türkiye’nin dış ticaret hedeflerine ulaşmasında büyük öneme sahip Rusya, yapılan serbest ticaret anlaşmalarına rağmen ihracatçılara zorluk çıkarıyor. Ülke ile güvenilir ve sağlıklı ticaret ortamının tam anlamıyla sağlanamaması ve Rus gümrüklerinde ihracatçılara yönelik keyfi uygulamalar sebebiyle Karadeniz Ro-Ro ve konteyner taşımacılığını durma noktasına getirdi. Ülkeye ihracat yapan Türk işadamları, sıkıntının aşılması için hükümetten yardım bekliyor.

Türkiye ile Rusya ve Ukrayna arasında yapılan serbest ticaret anlaşmaları, ihracatı artırması beklenirken azalmasına yol açtı. Özellikle Rusya, gümrüklerinde Türk işadamlarına keyfi uygulamalarıyla büyük sıkıntılar yaşatıyor. Bunun sonucunda talep azalmasına bağlı olarak 3 yıldır azalma eğilimi gösterenSamsun Limanı ile Rusya’nın Novorossisk Limanı arasındaki Ro-Ro seferleri durma noktasına geldi. 2002 yılında Rusya’ya ayda 13-14 Ro-Ro seferi yapılırken, bu sayıya ancak yılın ilk 5 ayında ulaşılabildi.

Rusya’ya gerçekleştirilen ihracatın önündeki engeller, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın (STSO) ev sahipliğinde yapılan ‘Üreten Samsun’un Yıldızları Ödül Töreni’nde de gündeme geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da katıldığı gecede STSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, soruna dikkat çekerek yardım istedi. Türkiye ile Rusya arasındaki karşılıklı ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkartma hedefinde Samsun’un önemli bir unsur olduğunun altını çizen Murzioğlu, “Karadeniz’in Rusya limanlarına yakınlığı, 3 limanı hava, deniz, kara ve demir yolu gibi ulaşım imkanlarının hepsine sahip olan, lojistik imkanları ve Kavkas Tren Feri hattı varlığı ile Samsun, çok önemli bir avantajdır. Ancak hem Samsun’un hem de Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna ile olan bu avantajlarının kullanılabilmesi için yapısal anlamda birtakım girişimlerin artarak devam etmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Rusya’nın Novorossisk Limanı arasındaki Ro-Ro seferlerinin azalmaya devam ettiğinin altını çizen Murzioğlu, “Bu durumun en önemli sebeplerinden birisiRusya ile güvenilir ve sağlıklı ticaret ortamının tam anlamıyla sağlanamaması ve maalesef Rus gümrüklerinde ihracatçılarımızın karşı karşıya kaldıkları keyfi uygulamalardır. Yine Rusya ile Türkiye arasında ortak protokolle nakliyecilerimize sağlanan ‘dozvola geçiş belgeleri’nin sayısı yetersiz olduğu için Türk TIR’ları karşı tarafa geçememektedir.” açıklamasında bulundu.