PTT – Basitleştirilmiş Usulde Ticari Eşya Kabul HizmetiPTT Genel Müdürlüğü Kargo ve Lojistik Dairesi Başkanlığı’ndan alınan yazıda;
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğünce yapılan bir düzenleme ile PTT’ye dolaylı temsil yetkisi verilmiş olduğu, bu kapsamda Basitleştirilmiş Usulde Ticari Eşya Kabul hizmetine 04.02.2013 tarihinden itibaren başlandığı iletilmektedir.
 
Bu hizmet kapsamında mikro ticaret yapan müşterilerimiz herhangi bir gümrük işlemi yapmaksızın maksimum 30 kilograma, kapsam değeri 7500 Euro’ya kadar olan ticari eşyalarını postaya verebileceklerdir.
 
Basitleştirilmiş usulden faydalanmak isteyen, yurtdışına elektronik veya geleneksel yolla mal satanlar, gönderecekleri ürünleri mali müşavir vergi numarası, fatura seri numarası ve fatura nüshasını bildirmek koşuluylaherhangi bir PTT merkezinden koli veya APG olarak ek ücret ödemeksizin postaya verebileceklerdir. Bu sistemle mikro ihracatın desteklenmesi ve teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.
 
Bu gönderiler için çıkış noktalarında PTT tarafından toplu halde veya tek bir kalemde gümrüğe beyan verilecek olup, bu işlem için de ayrıca bir ücret alınmayacaktır. Yurtdışına çıkış noktalarında gümrük beyanının verilmesini müteakip talep halinde gümrük beyanının numarası veya örneği müşterilere verilecektir.
 
Bu yöntemi kullananlar gönderilerinin akibetini sistem üzerinden www.ptt.gov.tr adresinin “Yurtdışı Gönderi Takibi” sekmesinden gönderiye ait barkodu yazarak takip edebileceklerdir.