Posta ve Hızlı Kargo Yoluyla Gelen Eşyaya İlişkin 22 Avroluk Muafiyetin Tüzel Kişiler (Firmalar) İçin Belirli Şartlar Dahilinde Yeniden Tanınması Hakk 

 

 

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR: Genel
 

Konu: Posta ve Hızlı Kargo Yoluyla Gelen Eşyaya İlişkin 22 Avroluk Muafiyetin Tüzel Kişiler (Firmalar) İçin Belirli Şartlar Dahilinde Yeniden Tanınması Hakkında 

Duyuru Özeti:
 

Bilindiği üzere Posta ve Hızlı Kargo Yoluyla Gelen Eşyaya İlişkin 22 Avroluk  gümrük muafiyeti 15 Mayıs 2019 tarihinde yapılan düzenleme ile kaldırılmıştı.
 
25.07.2019 tarihinde yapılan düzenleme ile belirli şartlar dahilinde tüzel kişiler için anılan muafiyet yeniden tanınmıştır.  
 
“Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir tüzel kişiye posta ve hızlı kargo taşımacılığı ile gelen, bedeli gönderi başına toplam 22 Avro’yu geçmeyen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın değeri üzerinden tek ve maktu bir vergi tahsil edileceği düzenlenmiştir.”
 
Daha önceki muafiyete kıyasla yeni düzenlemede ilave şartların yer aldığı görülmektedir.
 
  • Öncelikle bu muafiyet sadece tüzel kişiler (firmalar vb) için geçerli olup, gerçek kişiler bu muafiyetten yararlanamayacaklardır.
  • Eşyanın ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi ve maktu vergi ödenmesi şartı getirilmiştir.(Maktu vergi AB ülkelerinden doğrudan gelmesi halinde %18 , diğer ülkelerden gelmesi halinde %20)
  • Yeni düzenleme kapsamındaki eşyanın cins, nevi, miktar ve kıymetine ilişkin düzenleme yapmaya Bakanlık yetkili kılınmıştır.
 
Bunun yanı sıra, numunelik eşya ve modeller hali hazırda posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gümrük vergilerinden muaf olarak ithal edilebilmekte olup, inceleme, analiz veya test amaçlı eşyanın da posta ve hızlı kargo yoluyla muafen ithal edilebilmesine ilişkin düzenleme yapılmıştır.
 
Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net