Özel Sektör İçin Ürün Bazlı Brexit Rehberi Hk. (TEPAV Raporu)Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel
 

Konu: Özel Sektör İçin Ürün Bazlı Brexit Rehberi Hk. (TEPAV Raporu)

Duyuru Özeti:

Bilindiği üzere 31 Ocak 2020 tarihinde İngiltere AB’den resmen ayrılmış ve 31 Aralık 2020 ye kadar sürecek olan "Geçiş Dönemi" başlamıştır. 2016 yılındaki referandumdan  bu yana süreçteki değişiklik ve belirsizlikler ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Bu belirsizlikleri gidermek adına çeşitli seminerler ve raporlar paylaşılmaktadır. Bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin desteği ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından “Özel Sektör için Ürün Bazlı Brexit Rehberi”  hazırlanmıştır.

Bahse konu rehber düzenlenen bir panel ile tanıtılmıştır.

TEPAV Proje Koordinatörü Ayşegül Taşöz Düşündere tarafından gerçekleştirilen sunuma erişmek için TIKLAYINIZ.

Söz konusu “Rehber” : Türkiye’nin ticaret performansının Brexit’ten negatif olarak etkilenmemesi adına politika yapıcılarının ve özel sektör temsilcilerinin, gümrük vergilerindeki değişimlerin sektörler genelindeki olası doğrudan ve dolaylı etkilerini analiz edebilmeleri, hem de ürün bazında etkilenme düzeylerini ve değişen rekabet koşullarını ürün bazında öğrenebilmeleri için referans kaynak olması amacıyla hazırlanmış olup, henüz netleşmemiş olsa da eldeki mevcut verilerle İngiltere ve Türkiye ticaretini etkileyecek tüm değişkenler rapor genelinde ortaya konulmuştur.

Ayrıca, süreç içerisindeki gelişmeleri takiben rehberin güncelleneceği belirtilmekte olup, ilgili rehbere ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Rehber ile birlikte sağlanan en büyük hizmetlerden birisini “Özel Sektör için Ürün Bazlı Brexit Rehberi Web Arayüzü” oluşturmaktadır. Web Arayüzünde yer alan “sorgu ekranı” ile firmaların kendi ürünlerini aratıp özet sonuçlara erişebilmesi hedeflenmiştir. (8’li tarife bazında arama yapılabilmektedir.)

Hazırlanan “Özel Sektör için Ürün Bazlı Brexit Rehberi” arayüzüne erişmek için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net