ÖTV III Sayılı Listedeki Ürünlerin Asgari Maktu ve Maktu Vergi Oranlarının Değiştirilmemesi Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel
 

Konu: ÖTV III Sayılı Listedeki Ürünlerin Asgari Maktu ve Maktu Vergi Oranlarının Değiştirilmemesi Hk.

Duyuru Özeti:

ÖTV Kanununa ekli III sayılı listenin A cetvelinde muhtelif alkollü içecekler ile meyve suyu, gazoz, kola vb. ürünler yer almaktadır. Aynı listenin B cetvelinde ise Tütün mamulleri bulunmaktadır.

Listede yer alan ürünlere uygulanan verginin yanı sıra, maktu ve asgari maktu vergi tutarları tatbik edilmektedir.

Kanunun 12/3 üncü maddesi uyarınca; (III) sayılı listedeki mallar için belirlenen en son asgari maktu vergi ve maktu vergi tutarları, ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere yeniden belirlenmiş sayılmakta, bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı’nın uygulama dönemini belirleme veya belirlenmiş sayılan tutarların uygulanmamasına karar verme yetkisi bulunmaktadır.

31.12.2019 tarihinde yayımlanan 1952 sayılı Karar ile; III sayılı listenin A cetvelinde yer alan malların asgari maktu vergi tutarları ile B cetvelinde yer alan malların asgari maktu ve maktu vergi tutarları hakkında Kanunun 12/3 üncü fıkrası hükmünün  2020 yılı Ocak-Haziran dönemi için uygulanmaması kararlaştırılmıştır.

Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net