Metin: 59 Ülkeye X-Ray Eğitimi VeriyoruzMetin: 59 Ülkeye X-Ray Eğitimi Veriyoruz

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye-Suriye sınırında yer alan Yayladağı Kara Hudut Kapısı’nın geçici olarak kapatıldığını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin“Güvenliği tesis etme, gözden geçirme noktasında gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması hususunda çalışma yapılacak o kapıda onun için geçici olarak durduruldu” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı sınır kapılarında incelemelerde bulunmak üzere karayoluyla Edirne’ye geldi. İlk olarak Edirne Valisi Hasan Duruer’i makamında ziyaret eden Metin, sınır kapılarının en güvenli ve en kolay ticareti yapabilmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Vali Hasan Duruer ile birlikte Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’na giden Bakan Yardımcısı Fatih Metin, fiziki olarak binaların uzun vadede yenileneceğini söyledi. Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki incelemelerini tamamlayan Vali Duruer, Bakan Yardımcısı Metin ve beraberindeki daha sonra Pazarkule Sınır Kapısı karşısındaki Yunanistan Kastanies Sınır Kapısı’na geçti.

59 ÜLKEYE X-RAY EĞİTİMİ VERİYORUZ

Fatih Metin, Kapıkule Sınır Kapısı’na gitti. Burada yapılması planlanan TIR otoparkı ve gümrük içerisindeki bölümleri gezerek Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın’dan bilgi aldı. Gümrüklerdeki X-Ray tarama cihazı yapısında oldukça iyi bir noktada olduklarını ve 59 ülkeye eğitim verdiklerini belirten Metin“Gelişen ve değişen dünya düzeninde ve Türkiye’sinde yeni ihtiyaçları göz önünde bulundurulması gerekiyor. Kendi insanımızın, yabancıların taleplerine karşılık vermesi lazım. Hizmet kalitesinin daha iyi olması gerekiyor. Gerekli inceleme, gezilerimizi yaptık, hizmet kalitesini arttırmak için çalışmalar yapıyoruz. Bakanlık olarak bizim sloganımız bu, ‘en kolay ticaret, en güvenli ticaret.’ Bu kapsamda bakanlık olarak hızlı bir değişim gösteriyoruz. Ticaret çok daha hızlı ve kolay yapılır hale gelmiştir. Yasal olmayan ticarette de çok başarılıyız. X-Ray yapımız her geçen gün kuvvetlenerek netice almaktadır. Hatta şuanda 59 ülkeye bu anlamda karşılıklı idari adım anlaşması kapsamında eğitim vermekteyiz, bu nokta çok iyi durumdayız” dedi.

YAYLADAĞ’DA GÜVENLİK GÖZDEN GEÇİLİRİYOR

Türkiye-Suriye sınırında yer alan Yayladağı Kara Hudut Kapısı’nın geçici olarak kapatıldığını kaydeden Metin şunları söyledi: “Yayladağı Kara Hudut Kapısı geçici olarak kapatıldı. Malum o bölgedeki güvenlik noktasında bütün vatandaşlarımızın, Suriyeli vatandaşların güvenliği tesis etme noktasında, gözden geçirme noktasında gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması hususunda çalışma yapılacak o kapıda onun için geçici olarak durduruldu.”