Lüks Otoda Bundan Sonra Vergi Kaybı OlmayacakLüks Otoda Bundan Sonra Vergi Kaybı Olmayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gelir İdaresi Başkanlığı ile imzaladıkları elektronik ortamda bilgi paylaşımı protokolü sayesinde artık lüks oto ithalatında vergi kaybının yaşanmayacağını bildirdi.

Yazıcı, önceki gün bir gazetede yer alan “Kaçak Oto Havuza Düşecek” başlıklı habere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti.

Lüks oto ithalatıyla ilgili çalışmaların 1 Ekim 2010’da Gümrük Müsteşarlığı tarafından başlatıldığını ifade eden Yazıcı, bu yöndeki düzenlemelerin özellikle distribütörler dışında Türkiye’ye ithal edilen “grey market” olarak nitelendirilen faaliyeti sürdüren kesimlerin ve halk arasında lüks otomobil ithalatı olarak bilinen faaliyetlerin incelenmesine dönük bir çalışma olduğunu kaydetti.

Bu çalışmanın yurt dışı boyutu nedeniyle tamamlanamadığını ve sürecin uzadığına işaret eden Yazıcı, şu ifadeleri kullandı:

“Bu çalışmaların bir kısmı sonlandırılmıştır. Burada önemli olan nokta şu; gerçek değerin altında beyan etmek suretiyle, özellikle Özel Tüketim Vergisi kaybına yol açacak şekilde fiil icra ediyor olmalarıdır. Elbette ki bunun istisnaları var, biz sektörün tamamını böyle bir külfet altında iddiasıyla suçluyor değiliz. Ama, bu alan çok sorunlu bir alan. Dolayısıyla, bu sorunlu alanın üzerine çok kararlı bir biçimde yürüyoruz. Bu tür ürünleri ithal edenler, gümrük işlemlerini yaparken Gümrük Vergisi ve Katma Değer Vergileri gümrük işleminin yapıldığı anda tahsil edilmektedir. Dolayısıyla, Gümrük Vergisine ve KDV vergisine matrah teşkil eden değerler gümrük beyannamesinde belirtilen değerlerdir.”

-“Aracın beyan değerini gümrük beyannamesinde yükseltiyorlar”-

Ürünün gerçek fiyatının bilinmesinin matrahı olmasını sağlayacağına ve o matrah üzerinden gümrük vergisi ve KDV tahakkuk ettirileceğine dikkati çeken Yazıcı, açıklamasına şöyle devam etti:

“Dolayısıyla, müteşebbisler, ithalatçılar aracın beyan değerini gümrük beyannamesinde yükseltiyorlar. Gümrük memuru da o beyanı esas almak suretiyle KDV tahsilatı yapıyor. Kişi ithalatını yapıyor, aracını galeri içine çekiyor, daha sonra da müşteri geliyor talip oluyor, müşteriye satıyor. Satarken, gümrük memurunun veya gümrük idaresinin ilk başta ibraz ettiği ama kabul görmeyen ve gerçeği yansıtmayan faturayı Maliyeye sunuyor ve matrah olarak o faturadaki değer esas alınmak suretiyle ÖTV tahsil ediliyor. Bu da büyük ölçüde vergi kaybına yol açıyor. Konunun bu boyutunu uzun süre bizzat takip ettim. Bunu mutlaka bir çözüme kavuşturacağız.”

-“Bundan sonra vergi kaybı olmayacak”-

Yazıcı, bu tür araçların satışının gerçekleştirilmesi anında, yani Özel Tüketim Vergisine esas matrahın bedellenmesi konusunda Gelir İdaresi Başkanlığıyla protokol yapıldığını belirterek, “Artık Gelir İdaresi Başkanlığı, ithal edilmiş araçların satışı anında ÖTV’ye esas olacak matrah konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile bilgi paylaşımı yapılıyor, bu elektronik ortamda gerçekleşiyor ve dolayısıyla vergi kaybı bundan sonra olmayacak, duracak”ifadesini kullandı.

Yazıcı, Türkiye’ye kullanılmış araç ithalinin mümkün olmadığını, sıfır araçların ithal edilebileceğini vurgulayarak, “O da önemli bir sorun, onun üzerinde de çalışmamız devam ediyor” bilgisini verdi.