Libya ile Mısır sınırı açılıyorKAHİRE – Resmi ziyaret amacıyla 2 gündür Mısır’da bulunan Libya Başbakanı Ali Zeydan, Libya ile Mısır arasındaki sınır kapılarının Pazar günü açılacağını söyledi.

Mısır’ın kuzeyindeki Mersa Matruh kentinde belediye başkanları ve aşiret liderleri ile bir araya gelen Zeydan, “Sınır güvenliğinde yaşanan sorunlar nedeniyle uyuşturucu ve silah kaçakçılığının önüne geçilmesi için iki ülke sınırını kapatmak zorunda kaldık. Sınır güvenliğinin sağlanmasının ardından Pazar günü iki ülke arasındaki sınır kapıları yeniden açılacak” dedi.
Libya ile Mısır arasındaki sınır kapılarının kapatılması, Libya-Mısır sınırındaki Es-Sellum sınır kapısında ciddi gerginliklerin yaşanmasına neden olmuştu.
Mısır’dan Libya’ya ürün taşıyan kamyonların geçişinin durması, bölge ekonomisine yaklaşık 500 milyon cüneyh (74 milyon dolar) zarara neden olduğu bildirilmişti.
Libya, geçen ay Mısır ile bütün sınır kapılarının kapatılmasına ve Mısırlıların Libya’ya girişlerinde vize şartı getirilmesine karar vermişti.

Kaynak: Dünya Gazetesi