KUZEY KAFKASYA FEDERAL BÖLGESİ TÜRK RUS İŞADAMLARI TİCARET FORUMUNUN ARDINDAN..

 KUZEY KAFKASYA FEDERAL BÖLGESİ TÜRK RUS İŞADAMLARI TİCARET FORUMUNUN ARDINDAN..

10 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilen söz konusu Ticaret Forum Programına, Rusya Federasyonu’ndan Kuzey Osetya, Inguşetya, Karaçay-Çerkes ve Dağıstan Cumhuriyetlerinden üst düzey devlet erkanı ile ithalatçı firmaların katılı ile gerçekleşen programa, özellikle TR90 Doğu Karadeniz bölgesinden kurum-kuruluş ve firmalardan önemli ölçüde ilgi gösterilmiştir. Program kapsamında gerçekleştirilen üst düzey protokol temsilcileri konuşmalarının akabinde bölge işadamlarımız ve Rus delegasyon firmaları arasında masa başı ikili iş görüşmeleri de gerçekleştirilmiştir.

Doğu Karadeniz Bölgemiz illerinde yerleşik (Trabzon, Rize ve Hopa/Artvin) yaklaşık 80 firma temsilcisinin katılımı ile gerçekleştirilen söz konusu ikili iş görüşmeleri faaliyeti ile işadamlarımız Kuzey Osetya- Vladikavkaz ve Dağıstan- Mahackale illerinden bölgemize gelen Rus işadamları ile ağırlıklı olarak yapı malzemeleri ve gıda maddeleri sektörlerinde olmak üzere bölgemizden temin edilebilecek birçok sektöre ilişkili karşılıklı ikili iş görüşmeleri yapılmıştır.

Kazbegi-Verhni Lars kapısının hitap ettiği, Rusya Federasyonu’nun Kuzey Kafkasya Bölgesi 12 Milyona yakın nüfus yoğunluğu açısından da yeni bir ihraç pazarı olarak Bölge dış ticaretimize büyük katkı sağlayacaktır. Bunun yanında Bölgeye giriş noktamız olan Kazbegi-Verhni Lars Gümrük kapısının alt yapı imkanlarının yeterli olması, Mahaçkale’ye kadar ulaşımı sağlayan karayolunun alt yapısının son derece yeterli olması bu Bölgeye yönelik ihracatımızın hızlı bir şekilde gelişme göstereceğini işaret etmektedir.

Bu Bölgeye yönelik dış ticaretimizin geliştirilmesinde önemli bir başlangıç olan bu organizasyon sayesinde ileriki aşamalarda Kuzey Kafkasya Bölgesi Bölgemiz ihracatı açısından önemli bir Pazar olarak ön plana çıkacağı gibi, bu Bölgeye yönelik yeni ulaşım güzergahının oluşması ile de Doğu Karadeniz Bölgesi Orta Asya Bölgesi arasındaki mal ticaretinin gelişmesi ile de Bölgemiz tarihi İpekyolu’ndan gelen misyonuna da yeniden kavuşacağına inanmaktayız.


İlgili Dosyalar

 

Dosya Adı

Dosya Boyutu

 

DUNYA-TRABZON.pdf

314,99 KB

İndir

GUNEBAKIS-1.pdf

447,72 KB

İndir

GUNEBAKIS-3.pdf

189,72 KB

İndir

ILKHABER.pdf

513,73 KB

İndir

KARADENIZ .jpg

350,08 KB

İndir

KARADENIZ.pdf

631,09 KB

İndir

KARADENIZDE SON NOKTA-2.pdf

767,04 KB

İndir

KARADENIZDE SON NOKTA.pdf

239,19 KB

İndir

MARKA KENTTE DEV ZIRVE-GUNEBASIK INT..doc

91,50 KB

İndir

SABAH ANKARA.pdf

772,19 KB

İndir

TAKA-2.pdf

434,86 KB

İndir

TAKA.pdf

266,08 KB

İndir