Kamu çalışanları dışındakilere yeşil pasaport yokDışişleri Bakanlığı, Türkiye’de, halen üst düzey kamu görevlileri ve bunların ailelerine verilen, Schengen ülkeleri dahil, pekçok ülkenin vize istemediği yeşil pasaportun (hususi pasaport), işadamlarına ya da gazeteciler gibi çeşitli meslek gruplarını kapsayacak şekilde genişletilmesi isteklerine son noktayı koydu. 

Dışişleri, yeşil pasaportun kapsamının genişletilmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

CHP Milletvekili Mehmet Şeker’in yeşil pasaportlar konusunda verdiği soru önergesine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imzasıyla verilen yazılı yanıtta, “5682 sayılı hususi damgalı pasaport kanunundan faydalanamayan ülkemizin farklı kurum ve kuruluşları tarafından da çok sayıda hususi damgalı pasaport talebinde bulunulmaktadır. Hususi damgalı pasaport alabilecek kişilerin alanının genişletilmesi ile bu pasaportların kullanım amacı dışına çıkılacağı değerlendirilmektedir” denildi. 
Başta AB ülkeleri olmak üzere, Türkiye’ye yönelik uygulanan vize rejimine karşı işadamları, gazeteciler, üst düzey özel sektör görevlileri gibi kesimlere de yeşil pasaport hakkı tanınması konusu daha önce gündeme gelmişti. 
 
“KAPSAM GENİŞLERSE, DİĞER ÜLKELER VİZE KOYABİLİR”
 
Dışişleri Bakanlığı yanıtında, yeşil pasaport kullanıcılarının kapsamının genişletilmesi halinde, pekçok ülkenin halen bu pasaporta yönelik uyguladığı kolaylıkları da kaldırabileceğine de dikkat çekildi. Açıklamada, “Ayrıca resmi görevli kişiler haricindeki kimselere bu nevi pasaportların düzenlenmesi halinde diğer ülke makamlarınca bu tür pasaportlara mevcut kolaylıkların sınırlandırılması hatta vizeye tabi tutulması gibi ihtimalleri gündeme getirebileceği değerlendirilmektedir” denildi. 
 
HUSUSİ PASAPORTU SADECE 20 ÜLKE KULLANIYOR
 
Soru önergesi yanıtında, tüm dünyada hususi-yeşil pasaportu, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu sadece 20 ülkenin kullandığı da vurgulanarak, o ülkeler şöyle sıralandı;
“Moğolistan, Lübnan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Jamaika, St. Lucia, Portekiz, Suudi Arabistan, Fas, Güney Sudan, Çin Halk Cumhuriyeti, Bahreyn, Ekvator, Ürdün, Yemen, Kanada, Peru ve St. Vincent ve Grenadinler. 
Türkiye’de halen dört çeşit pasaport kullanılıyor; 
Millevekilleri ve diplomatlara verilen “diplomatik pasaport”, üst düzey kamu görevlilerine verilen “hususi-yeşil” pasaport, resmi görevle yurtdışına çıkan alt düzey devlet görevlilerine ve gazetecilere verilen gri pasaport ile, tüm vatandaşların alabildiği normal pasaport. Son yapılan yasa değişikliği ile, görevde olanların dışında, eski vekillerin de kırmızı-diplomatik pasaport sahibi olmalarının önü açılmıştı.