Japonya-AB Serbest Ticaret Görüşmeleri Başlayacak !Japonya-AB Serbest Ticaret Görüşmeleri Başlayacak

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy, serbest ticaret görüşmelerine başlama kararı verdi.

İki liderin telefon görüşmesi sonunda müzakerelerin başlamasına karar verildi. Japon hükümet yetkilisi, müzakerelerin gelecek ay başlamasını beklediklerini söyledi. Japonya’yı ziyaret eden AB Komisyonu’nun ticaret komiseri Karel De Gucht, Japon mevkidaşı Toshimitsu Motegi ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Japonya ile AB arasında tarihi bir adım atıldı. Anlaşmanın iki tarafın halklarına da katkısı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Tokyo ile Brüksel arasında görüşmelerin başlamasına ilişkin ilan, AB Başkanı Rompuy ile Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso’nun Başbakan Abe ile Tokyo’da yapacakları görüşme sonrasında ilan edilecekti. Ancak Kıbrıs Rum Kesimi’nde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle AB’li isimler, Tokyo’ya gelişi erteledi. Bu nedenle görüşme telefonla gerçekleştirildi.

Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Japonya, yaşadığı ekonomik durgunluğu aşmak istiyor. Başbakan Abe de ülke ekonomisini rayına oturtacağını vaat etmişti. Abe, 2 hafta önce de Tokyo’nun Trans-Pasifik Ortaklığı ile görüşmelere başlayacağını ilan etmişti. Aralarında ABD’nin de olduğu TPP üyeleri, üye ülkeler arasında serbest ticareti öngörüyor.