İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No.2014/34)İTHALATTA HAKSIZ REKABETİN ÖNLENMESİNE İLİŞKİN TEBLİĞ

(TEBLİĞ NO: 2014/34)

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

Yerli üretici Pensan Kalem ve Kâğıt San. ve Tic. A.Ş., Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli plastik maddelerden olan sıvı mürekkepli bilyalı kalemler (tükenmez kalemler)in ithalinde halen uygulanmakta olan dampinge karşı önlemin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden meydana gelmesine yol açacağı gerekçesiyle bir nihai gözden geçirme soruşturması açılması istemiyle başvuruda bulunmuştur. Söz konusu başvuru Adel Kalemcilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından da desteklenmiştir.

Önleme tabi ürün

Önleme tabi ürün, 9608.10.10.10.00 gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP) altında yer alanplastik maddelerden olan sıvı mürekkepli bilyalı kalemler ile 9608.50.00.10.00 numaralı GTİP altında ithal edilenplastik maddelerden olanlar (takımın içindeki 9608.10.10.10.00 GTİPli olanlar)dır.

Gerekçe

Yapılan başvurunun incelenmesi neticesinde, ÇHC menşeli önleme konu ürün için uygulanan dampinge karşı önlemin yürürlükten kalkması halinde dampingin ve zararın devam etmesi veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğuna ilişkin olarak bir nihai gözden geçirme soruşturması açılması için yeterli delillerin bulunduğu anlaşılmıştır.

Karar ve işlemler

 Bir nihai gözden geçirme soruşturmasının açılabilmesi için yeterli bilgi, belge ve delillerin bulunduğu anlaşıldığından, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu tarafından ÇHC menşeli söz konusu ürün için Yönetmeliğin 35 inci maddesi çerçevesinde bir nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verilmiştir.

Başvuruya konu mevcut önlem, Yönetmeliğin 35 inci maddesi gereğince, soruşturma sonuçlanıncaya kadar yürürlükte kalmaya devam edecektir.

Soruşturma, Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü (Genel Müdürlük) tarafından yürütülecektir.

Tebliğe ulaşmak için tıklayınız.
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/11/20141107-11.htm
Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4