İthalat Kontrol Sistemi-2 (ICS2 – Import Control System) Webinarı – BİLGİ NOTU

Konu:  İthalat Kontrol Sistemi-2 (ICS2 – Import Control System) Webinarı – BİLGİ NOTU

Duyuru Özeti:

Avrupa Birliği (AB) tarafından devreye alınan İthalat Kontrol Sistemi-2 (ICS2 – Import Control System) isimli elektronik gümrük sistemi çerçevesinde, 1 Mart 2023 tarihinden itibaren AB varışlı veya AB aktarmalı havayolu genel kargo, hızlı kargo ve posta sevkiyatlarının gerçekleştirilmesinden sorumlu ekonomik operatörlerin giriş özet beyan verilerini varıştan önce ICS2 üzerinden AB gümrüklerine bildirmesinin zorunlu kılınacaktır.

Söz konusu sistemin, 1 Mart 2024 tarihinden itibaren denizyolu, karayolu ve demiryolu vasıtasıyla yapılan sevkiyatlara da teşmil edilmesi beklenmektedir.

Avrupa Komisyonu tarafından 26 Eylül 2022 tarihinde Türk kamu kurumları ve iş dünyası temsilcilerine yönelik olarak ICS2 hakkında bir çevrimiçi bilgilendirme semineri düzenlenmiş ve bahse konu seminere Subaşı Gümrük Müşavirliği olarak katılım sağlanmıştır.

Sisteme ilişkin güncel gelişmelere aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

 

Seminer esnasında sunumu gerçekleştiren yetkililer bu konu hakkında internet sitelerinin bulunduğunu muhtelif dillerde bilgilendirme broşürleri hazırladıklarını ve Türkçe bir broşürün de hazırlandığını ifade etmişlerdir.

İlgili broşürü kontrol ettiğimizde; webinarda değinilen tüm konuların çok güzel bir şekilde özetlendiğini, hem sistemin işleyişine, hem de geçiş sürecindeki önemli tarihler ve nasıl hazırlanılacağına dair tüm bilgilere yer verildiği görülmektedir.

  
Öte yandan, İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği tarafından seminerde yapılan sunumun Türkçe ve İngilizce dokümanları paylaşılmış olup, daha detaylı bilgi için ilgili dokümanlar incelenebilir.
 
 
Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]