İslam Konferansı Teşkilatı Üyesi Bazı Ülkeler Menşeli Eşyaya İndirimli Gümrük Vergisi/Ek Mali Yükümlülük Uygulanması Hk.

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  İslam Konferansı Teşkilatı Üyesi Bazı Ülkeler Menşeli Eşyaya İndirimli Gümrük Vergisi/Ek Mali Yükümlülük Uygulanması Hk.

Duyuru Özeti:

“İslâm Konferansı Teşkilatı Üyesi Devletler Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Çerçeve Anlaşması” ve Tercihli Tarife Düzenlemesi Protokolü (PRETAS) kapsamında İslam Konferansı Teşkilatı üyesi devletlerden Bahreyn Krallığı, Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas Krallığı, İran İslam Cumhuriyeti, Katar Devleti, Kuveyt Devleti, Malezya, Pakistan İslam Cumhuriyeti, Suudi Arabistan Krallığı, Umman Sultanlığı ve Ürdün Haşimi Krallığı menşeli eşyaya daha düşük gümrük vergisi ve ek mali yükümlülük uygulanmasına dair 5746 sayılı Karar 25.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır.


Karar ekinde 3 farklı tabloda detaylarına yer verilen GTİP’ler için gümrük vergisi ve ek mali yükümlülükler indirimli olarak uygulanacaktır.
  • Karar eki 1 sayılı Tabloda yoğunlukla tarım ürünleri yer almakta olup, tablodaki ürünlerin ithalatında gümrük vergileri “diğer ülkelere -DÜ” kıyasla daha düşük uygulanacaktır.
  • Karar eki 2 sayılı Tabloda 7208,7209 ve 7216 tarife pozisyonunda sınıflandırılan muhtelif demir-çelik eşya yer almakta olup, tablodaki ürünlerin ithalatında gümrük vergileri “diğer ülkelere -DÜ” kıyasla daha düşük uygulanacaktır. (GTİP bazındaki detaylar için ilgili tablonun incelenmesi gerekmektedir)
G.T.İ.P.Eşyanın Tanımı
7208 Demir veya alaşımsız çelikten yassı hadde ürünleri (genişlikleri 600 mm veya daha fazla) (sıcak haddelenmiş) (kaplanmamış):
7209 Demir veya alaşımsız çelikten yassı hadde mamulleri (genişliği 600 mm. veya daha fazla, soğuk haddelenmiş, kaplanmamış):
7216 Demir veya alaşımsız çelikten profiller:
  • Karar eki 3 sayılı Tabloda yoğunlukla su ürünleri yer almakta olup, tablodaki ürünlerin ithalatında gümrük vergileri “diğer ülkelere -DÜ” kıyasla daha düşük uygulanacaktır.
Karar kapsamındaki düzenlemelerden faydalanabilmek için belirlenen menşe kuralları çerçevesinde tanzim edilen ilgili menşe ispat belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Konuya ilişkin düzenlemeye ulaşmak için TIKLAYINIZ.


Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]