İran’ın İthalat ve Kambiyo Düzenlemeleri Hk.

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel
Konu:  İran’ın İthalat ve Kambiyo Düzenlemeleri Hk.
Duyuru Özeti:

İran, yaptırımlara maruz kalan ekonomisini korumak ve ülke dışına döviz çıkışını en aza indirmek amacıyla zaruri ihtiyaç olarak görülmeyen veya lüks olarak nitelendirilen belirlenen malların ithalatını yasaklamaktadır.

Bu amaçla, İran hâlihazırda 2.150 adet 8’li GTİP’te yapılacak ithalatını yasaklamıştır.

Ticaret Bakanlığı hem İran’a ithalatı yasaklanan ürünlere, hem de yaptırımlar çerçevesinde dikkat edilmesi gereken hususlara dair bir çok liste ve Bilgi Notu paylaşmıştır.
  • İran resmi makamları tarafından kamu ile paylaşılan (15.10.2022) 2.150 adet ithalatı yasak ürün/GTİP listesine (farsça) ulaşmak için Tıklayınız.
  • Farsça nüshadaki ithalatı yasak ürün GTİP’lerinin latin rakamları ile oluşturulmuş haline ulaşmak için Tıklayınız.
  • İthalatı yasaklanan ürün listelerine dair bilgi notuna ulaşmak için Tıklayınız.
İran ile ticaret yapan veya yapmak isteyen firmalarımızın ABD Yaptırımları ve İran İthalat Rejimindeki Ürün Gruplarını göz önünde bulundurması, ürün ve hizmet ihracat rakamlarını belirlerken döviz kurları ve tahsislerini incelemesi, para transferinde karşılaşılan sorunlar için para transferlerini notunu kapsamlıca değerlendirmesi gereklidir. Bu amaçla hazırlanan notlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilmektedir.
  • Döviz Kurları Bilgi Notuna Ulaşmak İçin Tıklayınız. 
  • İran’dan Yapılacak Para Transferleri İçin Tıklayınız.
  • İran’ayapılan ihracattan elde edilecek dövizin Türkiye’ye getirilmesindeki zorunluluğa ilişkin muafiyeti içeren Genelgeye ulaşmak içinTıklayınız. (TCMB Genelgesi’nin 4 üncü maddesinin 6 ıncı Fıkrası doğrultusunda İran’a yapılan ihracattan elde edilecek dövizin Türkiye’ye getirilmesine ilişkin muafiyet tanınmıştır.)

 

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
[email protected]