İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesine İlişkin Genelgede Yapılan Değişiklikler Hk. (NBF Konusu Efektifin Bankalara Tevdi Edilmesi)Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
İLGİLİ SEKTÖR:  Genel

Konu:  İhracat Bedellerinin Yurda Getirilmesine İlişkin Genelgede Yapılan Değişiklikler Hk. (NBF Konusu Efektifin Bankalara Tevdi Edilmesi)

Duyuru Özeti:

İhracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin TCMB İhracat Genelgesinin “Efektif olarak getirilen ihracat bedelleri” başlıklı 12. Maddesinin 2. Fıkrasına ekleme yapılarak, Nakit Beyan Formu – NBF konusu efektifin bankalara tevdi edilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Daha öncesinde, efektif olarak getirilen ihracat bedelinin yurt dışından getirildiğinin tespiti gümrük idarelerince onaylı NBF ile yapılmakta ve NBF konusu efektifin ihracat bedeli olarak kabulünün yapılabilmesi için NBF’nin düzenlenme tarihinden itibaren 30 gün içinde bankalara tevdi edilmesi yeterli bulunmaktaydı.

Yeni düzenleme ile; NBF’nin yanı sıra NBF konusu efektifin de bankalara tevdi edilmesi gerekmektedir.
 

Efektif Olarak Getirilen İhracat Bedelleri – Madde 12

"NBF konusu efektifin ihracat bedeli olarak kabulünün yapılabilmesi için; NBF’nin düzenlenme tarihinden itibaren 30 gün içinde NBF’nin ve NBF konusu efektifin bankalara tevdi edilmesi gerekir."

Konuya ilişkin düzenlemenin güncel haline ulaşmak için TIKLAYINIZ.
 

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net