Havayolu Sevk İşlemleri – Dijital Gümrük Uygulamaları Hk.Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz
Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

 

Lutfen Resimleri Goruntuleyiniz

İLGİLİ SEKTÖR:  Genel
 

Konu:  Havayolu Sevk İşlemleri – Dijital Gümrük Uygulamaları Hk.  

Duyuru Özeti:

Gümrükler Genel Müdürlüğü "Havayolu Sevk İşlemleri" konulu bir yazı  yayımlamıştır.

İhracatta Dijital Gümrük Uygulamaları kapsamında işlemlerin elektronik ortama alınması amacıyla havayolu ile yapılan ihracat işlemlerinde eşyanın fiilen gümrük gözetimine alınıp alınamadığının sistemsel olarak kontrol edilebilmesi için, acente sevk formu oluşturulmuştur.

Oluşturulan formun eşyayı teslim alan yükümlü tarafından doldurulması ve oluşturulan sevk belge numarasının ihracat beyannamesine yazılması gerekmekte olup; taşıma şekli havayolu olan ihracat beyannameleri bu numara olmadan tescil edilemeyecektir.

Bahse konu form tescili, web uygulaması üzerinden ya da web servis kullanılarak yapılabilecek olup, Web servis ile form tescil edebilmek için gerekli olan bilgiler ise https://ws.gtb.gov.tr:8443/havayolubeyanapi/swagger/index.html bağlantısında yer almaktadır.

Form tescili işlemlerinin web servis yolu ile yapılacak olması halinde yazılım çalışmalarının 24.08.2020 tarihine kadar tamamlanması ayrıca; yukarıda belirtilen profillerde işlem yapabilmek için ilgili gümrük idarelerine yetki başvurularının yapılması gerekmektedir.

Havayolu sevk işlemlerine ilişkin  KULLANICI KILAVUZUNA  ilgili bağlantıdan ulaşılabilir.

Konuya ilişkin yazıya ulaşmak için TIKLAYINIZ.                             

Saygılarımızla,
Mevzuat Servisi

Duyurumuz ile ilgili görüş ve sorularınız için: 
mevzuat@subasi.net